Wieczór andrzejkowy w Radziszowie

Noc  z 29 na 30 listopada to wigilia dnia św. Andrzeja, od którego zresztą wzięła się nazwa tego wieczoru. Według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła tajemnicza aura, a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości miały moc.  Przekonać się o tym chcieli także uczniowie naszej szkoły, dlatego zorganizowano wieczór andrzejkowych wróżb 1 grudnia.

Po południu zarówno chłopcy i jak dziewczęta przebrani za wróżki przygotowali swoje stanowiska i zaprosili wszystkich chętnych do poznania swojej najbliższej przyszłości.

Najchętniej odwiedzane było stanowisko z laniem wosku, które polega na przelaniu przez dziurkę od klucza roztopionego wosku do miski z zimną wodą. Następnie utworzony z zastygniętego wosku  kształt, można było oglądać przy pomocy lampki rzucającej cień na ścianę. To, co wyczytamy z cienia, mówi o naszej przyszłości. Niejeden był zaskoczony tym, co zobaczył. Inne wróżby, które się pojawiły tego wieczoru to: numerologia, zakręć butelką, wróżba z kwiatów, liczb, serc czy kart oraz wiele innych.

Po kolacji natomiast odbyła się tradycja dyskoteka, każdy mógł się wyszaleć w rytm muzyki.

Wieczór wróżb andrzejkowych zaliczamy do udanych.