Matematyka inaczej – Dzień Matematyki i Światowy Dzień Liczby Pi w naszej szkole

Tak jak i w poprzednich latach 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki i  Światowy Dzień  Liczby Pi. Główny cel przedsięwzięcia, to popularyzowanie i promowanie nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania – można się uczyć bawiąc i odwrotnieJ Począwszy od poniedziałku 11.03 zaczęliśmy przygotowania, rozwieszając plakaty informacyjne, ilustracje, ciekawostki o liczbie Pi oraz archiwalne zdjęcia z obchodów z poprzednich lat. Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych, oddziału edukacyjno-terapeutycznego jak i przedszkolaki, podejmowali się na lekcjach i zajęciach wychowawczych szeregu zadań i wyzwań, które zostały dla nich zaplanowane przez organizatorów. Wychowankowie zmierzyli się z ,,Matematycznymi skojarzeniami”, na języku polskim tworzyli ,,Pi-ematy”, układali zdania z jak największą ilością wyrazów rozpoczynających się na „pi”, na przedmiotach ścisłych kodowali liczbę Pi, a na lekcjach plastyki projektowali emblematy i proporczyki. Powstały także pomysłowe  budowle 3D inspirowane liczbą Pi m.in. ,,Chińska kapliczka”, ,,Nowoczesna stacja danych” i ,,Pi-ngwinkowa Wieżyczka”. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego przetłumaczyli różne nazwy liczby Pi oraz pojęcia matematyczne. Nie zabrakło także wzmianki o historii tego święta. Chętni uczniowie mogli nauczyć się recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej lub wziąć udział w konkursie ,,Mistrz pamięci Pi’’ zapamiętując jak największą ilość cyferek po przecinku w liczbie Pi. Uczniowie liceum opracowali szereg informacji o przydatność i zastosowaniu twierdzeń, prawideł i wzorów matematycznych oraz przydatności „królowej nauk” w życiu codziennym. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu, można je oglądać, czytać, podziwiać przez cały tydzień Atrakcją  a jednocześnie finałem obchodów były zakodowane QR kodami zadania, których odczytania i rozwiązania podjęła się także bacznie obserwowana, ale również wspierana przez uczniów pani Dyrektor Zespołu. Wszyscy  mieli możliwość sprawdzenia w trakcie zaplanowanych na 14.03. warsztatów praktycznych, że liczba Pi,  zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14 – mierząc różnej wielkości „okrągłe przedmioty” i wykonując stosowne obliczenia pod bacznym okiem Zuzi z 3LO – „asystentki liczby Pi”.

Na zakończenie obchodów uczniowie mogli obejrzeć krótki filmik „Niewymierna liczba Pi” i otrzymali upominki w postaci wisiorków „Pi” i słodkości między innymi ciasteczka z ręcznie malowaną literką Pi.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, kreatywność i pomysłowość w wykonywaniu powierzonych zadań i zapraszamy do wspólnej nauki przez zabawę już za rok 🙂

Galeria zdjęć: