Tydzień prozdrowotny

W dniach od 23 do 29 października  w naszej szkole  przebiegał tydzień prozdrowotny. Celem tej  akcji jest inspirowanie  całej społeczności szkolnej

do prowadzenia zdrowego stylu życia, poprzez nabywanie wiedzy o zdrowiu oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przez cały tydzień nasi uczniowie wykonywali przydzielone zadania, które  były dostosowane do ich możliwości percepcyjnych.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z trenerem personalnym, który przedstawił zasady zdrowego stylu życia. Wychowawcy poszczególnych klas zapoznali swoich podopiecznych z koncepcją szkoły promujące zdrowie, a następnie przystąpili do realizacji  zadań przydzielonych poszczególnym grupom wiekowym.

Przedszkolaki wraz z uczniami klasy pierwszej i drugiej uczestniczyli w programie ,,Skąd  się biorą produkty ekologiczne”.  W trakcie integracyjnych zabaw edukacyjnych dzieci dowiedziały się  dlaczego należy wybierać produkty ekologiczne i jak je rozpoznawać.

Pod kierunkiem nauczycieli ukisiły kapustę. W następnym dniu wykonały krowę

z rękawiczek gumowych i próbowały ją wydoić, kosztowały produktów mlecznych oraz  wykonały kanapki z nabiałem. W kolejnym dniu dzieci, za pomocą różnych zmysłów rozpoznawały owoce , z których  zrobiły sałatkę owocową.

Uczniowie klasy 3 wykonali piramidę zdrowia i aktywności fizycznej.

Zadaniem uczniów klas 4-6 było wyszukiwanie przysłów o zdrowiu oraz zaprezentowanie wybranych przysłów w formie plakatu. Uczniowie klasy 4 i 5 przypomnieli sobie przysłowia, które oddają  wszystkie zasady i założenia propagowane przez szkoły promujące zdrowie, do których także należy nasza szkoła. Okazało się, że  wybrane przez nich przysłowia odwołują się do holistycznej koncepcji zdrowia, czyli uwzględniają  IV fundamentalne aspekty zdrowia:

  • zdrowie fizyczne: „Sport to zdrowie”, „chcesz być zdrowy, nie stroń nigdy od wody”;
  • zdrowie psychiczne:  „Co za dużo to niezdrowo”;
  • zdrowie społeczne: „Wiele słuchaj, mało mów, jeśli chcesz abyś był zdrów”;
  • zdrowie duchowe: „Nikomu zdrowie nie smakuje, aż jakiej choroby skosztuje”.

Uczniowie z klasy siódmej wykonali grę edukacyjną ,,Dietą do celu”,  którą rozpowszechnili wśród rówieśników.

Ósmoklasiści wykonali plakat prezentujący zasady zdrowego odżywiania.

Uczniowie szkoły ponadpodstawowej poznali 12 sposobów na zdrowie zawartych  Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Poznane zasady zaprezentowali na plakacie oraz wykonali ulotki,  w celu rozpowszechnienia zasad kodeksu .

Na lekcjach przyrody i biologii uczniowie poznawali znaczenie witamin, a na chemii uczyli się o  wysoko przetwarzanych produktach spożywczych.

Na zajęciach pozalekcyjnych przez cały tydzień prozdrowotny organizowane były zajęcia ruchowe. Na  każdy dzień  tygodnia   przewidziano inną aktywność ruchową. Do prowadzenia zajęć ruchowych zaangażowano najstarszych uczniów naszej szkoły.

Podczas trwania tygodnia prozdrowotnego uczniowie wykonywali i serwowali  ,,apetyczne przekąski” z warzyw i owoców.

Liczne działania podejmowane w tygodniu prozdrowotnym dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń, które pozwolą na zwiększenie zainteresowania problematyką prozdrowotną.

Zapraszamy do galerii zdjęć: