Sprawozdanie z podjętych działań w zakresie „Promocji Zdrowia”.

W naszej placówce akcji „Sprzątanie świata” poświęcono cały tydzień.

Na lekcjach przyrody i biologii uczniowie poznawali znaczenie segregowania śmieci oraz zostali wdrożeni do codziennego segregowania odpadów na terenie obiektu szpitalnego.

Dla poszczególnych grup wiekowych zorganizowano konkurs „Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza. Zrób wszystko, aby odpad za szybko nie trafił na wysypisko!” Uczniowie zaprojektowali i wykonali przedmioty z surowców wtórnych.

Uczniowie podzieleni na grupy zadaniowe sprzątali teren wokół budynku szpitala, przystanek MPK oraz ścieżki spacerowe w lesie Bronaczowa.

Celem działań w „Tygodniu Zdrowego Żywienia” było propagowanie zdrowego stylu życia wśród społeczności szpitalnej. Uczniowie wykonywali zadania zgodnie z planem opracowanym przez grupę nauczycieli oraz przedstawicieli SRU.

Na początku tygodnia, po zapoznaniu się z koncepcją szkoły promującej zdrowie i zasadami zdrowego żywienia, uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem nauczyciela biologii wykonali Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, którą wyeksponowali w holu szkolnym.

Podczas organizowanych dla poszczególnych klas warsztatów kulinarnych uczniowie   przygotowywali zdrowe i smaczne kanapki oraz przekąski z warzyw i owoców. Przygotowanymi i podanymi w postaci np. węża czy jeża smakołykami wszyscy wzajemnie się częstowali.

Uczniowie z kl. 1-3 obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Zdrowy tryb życia”, a następnie  wykonali grupowy plakat na temat „Jak żyć zdrowo?”

Na zajęciach plastyczno – technicznych poznawali wartości odżywcze owoców, robili „owocowe budowle”, układając z kawałków owoców znane zabytki Europy (Wieżę Eiffla, Zamek Królewski w Warszawie, Big – Ben oraz Koloseum w Rzymie). Następnie przygotowali i zjedli sałatkę owocową.

W trakcie tego tygodnia codziennie po kolacji zamiast niezdrowych chipsów uczniowie mogli chrupać marchewki i jabłka. Ta zdrowa przekąska cieszyła się wśród nich dużym zainteresowaniem.

Kolejnym zadaniem było wymyślenie klasowej rymowanki,  zachęcającej do spożywania wartościowych dla zdrowia produktów.

Z inicjatywy SRU zorganizowano „Turniej klas milion w minutę’’ (gry zręcznościowe) oraz tor przeszkód dla uczniów SP.

Uwieńczeniem „Tygodnia Zdrowego Żywienia” był „Festiwal piosenki odżywczej”, na którym przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane piosenki o zdrowiu.

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Jedz zdrowo” zorganizowanym przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Wysłaliśmy ogółem 13 prac różnorodnych pod względem zastosowanej techniki plastycznej. Laureatami zostały trzy uczennice naszej szkoły.

Z inicjatywy Szkolnej Rady Uczniowskiej w Tygodniu Życzliwości i kultury, który był przygotowaniem do obchodów Światowego Dnia Życzliwości uczniowie wykonywali plakaty wzywające do radości oraz promujące życzliwe zachowania wobec drugiego człowieka. Układali rymowanki i hasła, które przyklejali na kolorowych listkach, odrysowywali i wycinali z papieru własną dłoń, na której następnie pisali coś miłego, co chcieliby powiedzieć drugiej osobie oraz opracowywali „Dekalog człowieka życzliwego”. Uczestniczyli również w warsztatach tematycznych z zakresu kultury oraz wybierali w klasach „Coolturalnego kolegę/koleżankę” zgodnie z podanymi kryteriami.

Podsumowaniem  wspólnych działań był udział w obchodach Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w poniedziałek 21.11.2016r. Cały dzień przedstawiciele Szkolnej Rady Uczniowskiej obdarowywali wszystkich gorącymi uśmiechami oraz słodyczami. Kto solidaryzował się z tym świętem zakładał coś w kolorze żółtym. Znakiem rozpoznawczym życzliwych stały się emblematy przygotowane przez klasy, symbolizujące radość, przyjaźń, dobroć i otwartość wobec innych. Na salach szkolnych pojawiły się hasła wzywające do uśmiechu i życzliwości oraz radosne buźki.

Wieczorem po kolacji   odbyły się  klasowe prezentacje efektów tygodniowej pracy uczniów. Powstało „Drzewo życzliwości”, „Łańcuch życzliwych dłoni” oraz wykonano gazetkę z przygotowanych plakatów i „Dekalogów człowieka życzliwego”.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego wręczył wybranym uczniom dyplomy nadające tytuł „Coolturalnego kolegi/koleżanki”. Na zakończenie wieczoru osoby chętne uczestniczyły w konkursie pod hasłem: „Wszystkie cytrynki mają uśmiechnięte minki”.

Dla wszystkich uczniów SP oraz chętnych uczniów klas gimnazjalnych zorganizowano warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zorganizowano spotkania uczniów z pielęgniarką, która omówiła choroby wynikające z braku przestrzegania  higieny osobistej oraz wskazała jak dbać o higienę na co dzień.

Zorganizowano spotkanie z dietetyczką – pogadanka na temat zawartości codziennej diety żywieniowej.

Zorganizowano spotkania uczniów z rehabilitantem, który poinstruował  ich jak dbać o postawę  ciała podczas wykonywania codziennych czynności oraz wyjaśnił znaczenie  aktywności fizycznej w funkcjonowaniu człowieka.

W ramach warsztatów kulinarnych uczniowie  upiekli pyszne serduszkowe ciasteczka, którymi obdarowywali siebie nawzajem, pacjentów oddziału dziennego, personel medyczny i wychowawczy.


Skip to content