Debata uczniowska dotycząca oszczędzania energii i wody.

Kryzys energetyczny na świecie stał się problemem globalnym i nie oszczędził również naszego kraju. Warto więc przyjrzeć się metodom, które pomagają zaoszczędzić energię i wprowadzić je na stałe w nasze codzienne funkcjonowanie. Stosowanie szeregu wskazówek będzie wtedy korzystne nie tylko dla portfela ale i środowiska.

Uczennice klas licealnych Oliwia, Olga i Gabrysia, postanowiły przeprowadzić debatę uczniowską dotyczącą tej tematyki. Ich zdaniem siła skuteczności oszczędzania energii elektrycznej, cieplnej
i wody tkwi w wiedzy i przekonaniach nie tylko dorosłych ale  i dzieci, którym powinno wejść w nawyk racjonalne korzystanie z tych dobrodziejstw cywilizacji oraz troska o czystość naszego środowiska.

W niedzielę 13 listopada, licealistki przeprowadziły ogólnoszkolną debatę uczniowską. Dyskusję rozpoczęły tematyką ekologii, następnie przedstawiły kilka skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Wywołały tym tematem rozmowę  wśród uczestników oraz wymianę  ich informacji i doświadczeń. Dalej debata zeszła na oszczędzanie wody, na projekty gminne dla mieszkańców, dotyczące dofinansowywania różnorodnych ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Gorącą dyskusję i refleksję wywołał również temat powszechnego współcześnie  konsumpcjonizmu i światowych trendów przeciwdziałąjących takiej postawie, a więc promujących zmianę stylu życia na minimalizm oraz ruch less waste.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej debacie okazało się, że wielu uczniów posiada dużą wiedzę w tej problematyce oraz ma wyrobione własne zdanie na to jak spowolnić proces ocieplania się klimatu na świecie. Ale najpierw każdy musi zacząć od siebie… Bo działania indywidualne i lokalne w końcu wywołają zmiany globalne!


Skip to content