A co ciekawego w Radziszowie?

Radziszów – niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Krakowa. Czym może się pochwalić? Zachwycić? Co ciekawego oferuje przyjezdnym? Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy szóstej i czwartej, którzy wraz z opiekunami: Barbarą Grzesło, Renatą Żarską oraz Iwoną Szymaszek, 28 maja 2015 r. wybrali się na wycieczkę do centrum – jednej z najstarszych części wsi.
Pierwszy przystanek stanowiła wizyta w niedawno odnowionym Dworze Dzieduszyckich. Uczniowie oglądali archiwalne i współczesne zdjęcia miejscowości, której historycznie potwierdzone początki datuje się na 1105 r. Był to doskonały moment do zapoznania się z najważniejszymi faktami z dziejów wsi oraz historią tego niezwykłego budynku, w którym od 1909r. przez prawie dziewięćdziesiąt lat funkcjonowała szkoła podstawowa.

Następnie uczestnicy wycieczki z dużym zainteresowaniem oglądnęli wystawę poświęconą Henrykowi Jaskule, rodowitemu radziszowianinowi, pierwszemu Polakowi i trzeciemu żeglarzowi w historii, który na jachcie Dar Przemyśla samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonania tego niezwykłego człowieka wzbudziły podziw u dzieci. Pozwoliły im zrozumieć, że warto walczyć o marzenia, które można realizować niezależnie od tego, ile ma się lat, zgodnie z powiedzeniem:  „Dla chcącego nic trudnego”.

Kolejny ważny moment na trasie zwiedzania stanowiła ekspozycja poświęcona mieszkańcom Radziszowa, którzy w czasie II wojny światowej udzielali wsparcia rodzinom żydowskim. Zwiedzający podkreślili odwagę i poświęcenie dla drugiego człowieka – wartości, jakimi kierowali się pomagający radziszowianie.

Nie zabrakło także wrażeń estetycznych, bowiem w przestronnych pomieszczeniach  przepięknie prezentowały się obrazy autorstwa Ryszarda Nowaka. Malarstwo pejzażowe – bo taka była tematyka wystawy, przyciągnęło uwagę uczniów.

Na koniec odbył się mały quiz. Rywalizujące grupy wykazały się fantastycznym refleksem oraz doskonałą pamięcią dotyczącą faktów i dat, dlatego zakończył się on w jedyny możliwy sposób – remisem.

Drugi i jednocześnie ostatni przystanek to wizyta w Bibliotece Publicznej, która stanowi filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Zajęcia, uczące korzystania z katalogu informatycznego, przygotowane przez panią Annę Piwowarską, całkowicie zaangażowały dzieci do działania i był dla nich niezwykle kształcące.  Każdy z uczestników efektywnie wykonał swoje zadanie. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że  korzystanie z katalogu on-line i znalezienie właściwej książki na półkach bibliotecznych to bułka z masłem, a biblioteka to przyjazne miejsce, które naprawdę warto odwiedzać.

Uczniowie, pełni pozytywnych wrażeń, wrócili do placówki miejskim autobusem. Pomimo zmęczenia stwierdzili, że wyjazd był bardzo udany, wiele się dowiedzieli i nauczyli. Podkreślili, że Radziszów – chociaż niewielki, to jednak magiczny i interesujący. Skoro tak, to może warto go odwiedzić? Zapraszamy.


Skip to content