Zero Waste w Bibliotece

Poznanie idei Zero Waste, czyli „zero odpadów”, „zero marnowania” już za nami. W czwartek z okazji Światowego Dnia Ziemi (22 kwietnia 2021 r.)  w ramach współpracy Zespołu

Placówek Oświatowych z Publiczną Biblioteką w Radziszowie odbyły się warsztaty czytelnicze dla szkoły podstawowej i liceum. Zajęcia przeprowadziły: pani  Joanna Kucała, Elżbieta Ostrogórska. Promocja idei zero waste oraz zachowań proekologicznych miała przekonać młode pokolenie, że nie musi od razu dokonywać rewolucji w życiu, ale może próbować wprowadzać na początek małe zmiany, które mają znaczenie dla naszego środowiska.

W ramach warsztatów uczestnicy poznali sposoby na oszczędzanie i niemarnowanie zasobów.  Pochylili się nad proponowaną literaturę m.in. zero waste w kuchni. Książkę Jagny Niedzielskiej „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. Pozycja pełna bezcennych porad, patentów, dzięki którym  kulinarne działania stają się łatwiejsze. Ukazującą cenne rady jak wykorzystać wszystko, co kupimy.

Dodatkowo uczniowie wymyślali co możne zrobić,  aby zminimalizować  ilości odpadów produkowanych w domu, promocja zasady 5R: (refuse – odmawiaj, reduce – ograniczaj, reuse – używaj ponownie, recycle – segreguj i przetwarzaj, rot – kompostuj).

Warsztaty czytelnicze przeprowadzono na podstawie materiałów przygotowanych przez panią bibliotekarkę Agnieszkę Madej. Dziękujemy za współpracę!


Skip to content