Zajęcia z Pierwszej Pomocy

Podczas zajęć wychowankowie  z poszczególnych grup uczyło się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje

Omawiano  następujące tematy:

  • Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy. W tym zakresie uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Oraz co zrobić, gdy czujemy się niebezpiecznie. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni.
  • Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.

Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

  • Oddech

Na tych zajęciach ćwiczący uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.

  • Pozycja boczna ustalona.

Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.

  • Oddechy ratownicze.

Wykorzystując manekin  uczyliśmy się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyli się ile wdechów powinni wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

  • Uciskanie klatki piersiowej.

Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.

 

 


Skip to content