Z okazji dwusetnej rocznicy – projekt teatralny

Lilije to jeden ze znanych utworów pochodzący z tomiku ,,Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza. Do dziś wiersz niezwykle popularny, a jego  współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Powodem jest dwusetna rocznica wydania ,,Ballad i romansów”, która wyznaczyła Polsce początek epoki romantyzmu.

Z tej okazji szóstoklasiści zaprosili społeczność Zespołu na podsumowanie projektu,  w którym zaprezentowali teatralną  adaptację ballady ,,Lilije”. W rolę głównej bohaterki – Pani, mężobójczyni wcieliła się Kinga. Postać męża, rycerza księcia Bolesława odtworzył Konrad. W roli pustelnika wystąpiła Weronika, natomiast rolę starszego i młodszego brata odegrali Maciej i Nikodem.  Wiktoria pełniła zaszczytną rolę narratora.

Młodzi  aktorzy profesjonalnie ukazali przejmującą historię ballady, w której królowały elementy fantastyki i  horroru. Na uwagę zasługiwały również pomysłowe stroje i barwna scenografia wykorzystana w spektaklu. Zasłużenie występujący otrzymali gromkie brawa i słowa uznania od publiczności.


Skip to content