Wybory Książek

DSC06101W piątek 20 marca br. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych przy MCRD „Solidarność” w Radziszowie wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Akcja została zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, której celem jest m.in. poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów oraz promocja czytelnictwa. W wyznaczonym dniu przeprowadziliśmy wybory książek, w których wzięli udział wszyscy obecni uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Ich zadaniem było wypełnienie karty do głosowania tytułami książek, które ostatnio przeczytali i polecają je innym. Nasi wychowankowie nie mieli z tym najmniejszego problemu i większość ankiet została całkowicie zapełniona.

Sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z regulaminem w trzech kategoriach: szkoła podstawowa klasy 1-3, szkoła podstawowa klasy 4-6 oraz gimnazjum. Wśród najmłodszych wyborców najbardziej popularne okazały się Baśnie Hansa Christiana Andersena oraz Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. Uczniowie klas 4-6 najczęściej głosowali na Opowieści z Narnii C. S. Lewisa i W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, natomiast gimnazjaliści na Krzyżaków Henryka Sienkiewicza oraz 50 twarzy Greya E.L. James. Wśród ostatniej grupy uczniów wysoko uplasowały się również: Gwiazd naszych wina Johna Greena i Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek.

Pełny wykaz wybranych książek został już przesłany organizatorom akcji. Po cichu liczymy na to, że nasza szkoła zostanie wylosowana i zdobędziemy choć jedną z nagród. Warto wspomnieć, że główna nagroda to 1000 zł na wybrane książki.

Mamy nadzieję, że wkrótce uczniowie znajdą w swoich bibliotekach bogatą ofertę nowości i będą mogli w pełni rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.