Wieczory z Andersenem

Calineczka? Brzydkie kaczątko? Księżniczka na ziarnku grochu?  – z pewnością każdy dorosły zna te baśnie i wiąże je z Hansem Christianem Andersenem. Ale czy także dzieci je znają? W dniach od 25 do 29 marca najmłodsi uczniowie naszej placówki uczestniczyli w wieczorach z Andersenem. Każdego dnia odczytywana była przynajmniej jedna baśń, natomiast ostatniego dnia spotkaliśmy się w sali kominkowej, aby wspólnie podsumować miniony tydzień. Wydarzenia te związane były z nadchodzącymi urodzinami duńskiego baśniopisarza, które przypadają drugiego kwietnia, kiedy obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, mający na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci.

Piątkowy wieczór z Andersenem rozpoczęliśmy od zabawy integrującej. Następnie każdy uczestnik spotkanie otrzymał na karteczce jedno zdanie z życiorysu baśniopisarza, które głośno odczytywał. W ten sposób poznaliśmy ciekawe fakty z jego życia. Kolejna zabawa polegała na wylosowaniu jednego rekwizytu związanego z baśniami, zadaniem każdego dziecka było odgadnięcie, z której. Na początku wydawało się, że będzie to łatwe, ale czas pokazał, że nie wszyscy uważnie słuchali czytanych baśni i nie wiedzą, z której baśni pochodzi wyciągnięty rekwizyt. Nie obyło się także bez czytania, tym razem wybraliśmy – Latający kufer. Dzieci uważnie słuchały, ciekawe zakończenia tej baśni. Potem nadszedł czas na zagadki, część z nich ukryta była w kolorowych balonach, które należało wpierw przebić, aby wydobyć wierszowaną zagadkę lub baśniowe zadanie do wykonania, np. chronologiczne układanie wydarzeń jednej z baśni. Odgadywanie tytułów po fragmentach utworów nie sprawiło wychowankom większych problemów.

Był to wieczór pełen wrażeń, wszyscy doskonale się bawili. Wieczory z Andersenem miały na celu popularyzację czytelnictwa oraz pokazanie, że czytanie wcale nie jest nudne, wręcz przeciwnie – jest ciekawe, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo oraz poprawia pamięć.