Trzymaj formę

W tym roku szkolnym nasz Zespół, już po raz kolejny, wziął udział w ogólnopolskim programie „Trzymaj formę”. Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej. Organizatorzy programu „Trzymaj formę” – Główny Inspektorat Sanitarny, Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców – założyli, że program powinien być realizowany metodą projektu.

W naszej szkole projekt zrealizowano w ramach, zawartego w planie edukacji zdrowotnej, „Tygodnia zdrowego żywienia” trwającego od 18.11.2019 r. do 27.11.2019 r. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami klas i grup wiekowych, pracowali w zespołach zadaniowych.  Każdy zespół miał do wykonania inne zadanie, wymagające poszerzenia wiedzy o zdrowiu oraz zaprezentowania efektów poszukiwań w dniu zakończenia projektu.

Uczniowie z klas 1-3 poszukiwali odpowiedzi na temat ,,Jak się odżywiać?” Na podstawie analizy piramidy zdrowia i aktywności fizycznej wykonali zbiorową pracę plastyczną „Nasz pociąg do zdrowia”. Utrwalali wiedzę o zdrowiu, grając w edukacyjne gry planszowe. Uczniowie klasy 3 zrobili sałatkę owocową, którą poczęstowali zaproszonych rodziców. Najmłodsi przygotowali również przedstawienie o witaminach.

Tematem poszukiwań uczniów z klasy czwartej i piątej było ,,Zdrowie na talerzu”. Uczniowie analizowali co powinien zawierać racjonalny posiłek, a na podstawie zdobytej wiedzy wykonali plakat, który zaprezentowali na podsumowaniu projektu.

Szóstoklasiści wykonali kulinarną książkę z przepisami na zdrowe posiłki pod tytułem „Zdrowo jemy i nie tyjemy”, w której zamieścili  przepisy takie jak: Kasza jaglana z czerwonymi owocami, Pełnoziarnista tarta z malinami i białym kremem, Frytki z dyni, Owsiane batoniki, Sok pomidorowy, Kanapki z gruszką i figą, Tradycyjna włoska frittata, Polewa truskawkowa. Wszystkie te przepisy są smaczne, ładnie zilustrowane i co najważniejsze zdrowe, ponieważ nie zawierają soli i cukru.

„Bądź aktywny! Ruszaj się codziennie” – to temat realizowany przez uczniów klasy siódmej, którzy w toku tygodniowej pracy opracowali i przedstawili zestaw pomysłów na aktywność ruchową możliwą do realizowania w warunkach szpitalnych. W dniu prezentacji projektu odbył się pokaz zumby.

Uczniowie z klas ósmych przygotowali prezentację multimedialną pod tytułem „Nasze zdrowie zależy od nas”.

 

W czasie trwania projektu na lekcjach biologii przeprowadzono  warsztaty dotyczące obliczania i znaczenia wskaźnika masy ciała – BMI. Uczniowie podczas zajęć mogli dokonać pomiaru swojego wzrostu i wagi a następnie obliczyć czy ich BMI mieści się w granicach normy.

Uczniowie zgromadzeni w Kole Prozdrowotnym analizowali dane zawarte na etykietach produktów spożywczych, uczyli się ich interpretować tak, aby umieć dobrze wybierać. Dowiadywali się jak nie marnować żywności, a na podstawie zdobytej wiedzy przygotowali etykiety informacyjne dla rodziców.

W dniu 27 listopada o godzinie 16.30 odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ,,Trzymaj formę”, na które zaproszono całą społeczność szkolną oraz rodziców przebywających z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Spotkanie poprowadzili uczniowie szkoły średniej. Jedna z uczennic tej grupy z własnej inicjatywy przygotowała i przedstawiła krótką informację o znaczeniu wody w organizmie człowieka. Dodatkowo po zakończeniu projektu Małgosia B. zorganizowała dla zainteresowanych uczniów, punkt obliczania BMI.

Miłą niespodzianką był występ naszych przedszkolaków, którzy pochwalili się swoim plakatem o zdrowiu oraz zatańczyli w rytm piosenki Fasolek ,,Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… .’’


Skip to content