Światowy Dzień Liczby Pi w naszej szkole

Po raz kolejny 13.03.2020 r. w przeddzień przypadającego święta uczniowie naszego Zespołu wzięli udział w warsztatach poświęconych NIEWYMIERNEJ LICZBIE PI, której przybliżona wartość wynosi 3,14. Dlaczego, to właśnie 14 marca został uznany za Dzień Liczby Pi, która „najhuczniej świętuje” w USA. W Polsce ten zwyczaj zyskuje co raz większe zainteresowanie, promuje on wiedzę matematyczną a także pokazuje, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy:
Już kilka dni przed 14.03. na terenie naszej szkoły można było poczytać różne informacje i ciekawostki na temat liczby Pi, oraz zobaczyć jak wiele cyfr po przecinku, których ciągle przybywa ma ta liczba. Jednym słowem p. Agata P. zadbała by hol naszej szkoły został na tę okoliczność oplakatowany, a Wszyscy zainteresowani i ciekawi mogli sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście, że zawsze długość okręgu przez długość średnicy, to w przybliżeniu 3,14…biorąc udział w warsztatach.
Tuż po 10.00 13.03. zebraliśmy się wszyscy w sali informatycznej. Pani Agata N. podała cel spotkania wyjaśniła na przykładach, co to jest obwód koła i czemu równa jest średnica i razem z p. Anią K. wyjaśniły czego mają dotyczyć nasze pomiary zapisując na tablicy stosowne wzory i pomocnicze rysunki. Później biorący udział w warsztatach obejrzeli wprowadzający w tematykę zagadnienia krótki film z serii „Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”, po którym odbyły się zajęcia praktyczne. Ponieważ zebrała się liczna grupa chętnych, podzieliliśmy się na cztery grupy, każda wybrała lidera i w dwóch niezależnych salach szkolnych zabraliśmy się do wykonania stosownych pomiarów obwodów i średnic przygotowanych do tego celu różnych przedmiotów. Każda grupa miała za zadanie wykonać co najmniej pięć różnych pomiarów, które zapisywaliśmy i z zaangażowaniem i zaciekawieniem sprawdzaliśmy czy liczba PI, to zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14. Na zakończenie, każda z grup zaprezentowała swoje pomiary i obliczenia, które jednoznacznie wskazywały przybliżoną wartość Pi = 3,14 Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Prócz praktycznego sprawdzenia przybliżonej wartości liczby Pi, celebrowaliśmy ten dzień pokazując, że matematyka to nie tylko liczby. Wszystkie klasy w tygodniu poprzedzającym święto pod kierunkiem swoich wychowawców – opiekunów wykonały trójwymiarowe plakaty liczby Pi. Chętni uczniowie napisali rymowankę, hasło, okrzyk o tematyce matematycznej
z uwzględnieniem „świętującej liczby PI”. Galerię prac – dodam, że znakomitych – można podziwiać w holu szpitala obok windy. Ostatnim punktem naszego spotkania był konkurs recytatorski. Swoim talentem oraz dykcją pochwaliło się pięć osób: Martyka B. kl.6, Julita Sz. Kl.5, Nina D. kl. I LO, Wiktoria B. kl. II LO, Karol B. 7a, które pięknie zaprezentowały wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”. Szczególnym talentem recytatorskim wyróżniła się NINA. Uczniowie recytujący prócz oceny z języka polskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dla wszystkich zaangażowanych w obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi czekał słodki poczęstunek.
Wszystkim dziękujemy za udział zapraszamy za rok!


Skip to content