Ogólnoszkolny projekt: Tischner – człowiek gór.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego odbył się w naszej szkole projekt, w którym wzięli udział uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej oraz liceum. Celem wydarzenia było poznanie sylwetki ks. prof. Józefem Tischnerem, jego życiem i elementami nauczania.

Wszyscy uczniowie, niezależnie od wieku, poznawali życiorys patrona zespołu, a w czasie zajęć wychowawczych mieli okazję oglądać filmy o rodzinie szkół tischnerowskich oraz zaznajomić się z tańcem i muzyką góralską. Wszyscy uczyli się hymnu szkół tischnerowskich „Pod Turbaczem ma początek nasza szkół rodzina…” oraz  góralskich piosenek. Młodsze dzieci miały okazję usłyszeć „Kazania piąte – o tym, że przyjaciel to prawdziwy skarb”  ks. prof. Józefa Tischnera. Starsi uczniowie poznawali gwarę góralską oraz uczyli się rozumieć i poprawnie odczytywać góralskie teksty.

W zależności od wieku, uczniowie otrzymali także różne zadania, których realizacją pochwalili się prezentując wyniki pracy na holu szkolnym:

Przedszkolaki – wykonali prace plastyczne „Tischner w górach” oraz „Miś Bartek”

Uczniowie klas 1 – 2 – przygotowali także asocjogram z cechami dobrego przyjaciela

Uczniowie klas 3 – poznali elementy stroju góralskiego i zaprezentowali je w formie plakatu

Uczniowie oddziału edukacyjno-terapeutycznego –  plakat zawierający dobre rady na wakacje zawierające zasady bezpiecznego przebywania w górach i nad wodą.

Uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej wyszukiwali myśliwski filozoficzne Tischnera o przyrodzie, górach i góralach, a następnie zapisali wyszukane cytaty i przedstawili je w formie collage’u.

Uczniowie klas 7 – 8 szkoły podstawowej przygotowali życiorys ks. prof. J. Tischnera w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Uczniowie szkół średnich zajmowali się wyszukaniem i wyeksponowaniem na korytarzu szkolnym ciekawych anegdot z życia ks. prof. J. Tischnera oraz przygotowaniem reportażu do gazetki szkolnej i na stronę szkoły z przebiegu projektu.

Na zakończenie odbył się konkurs skierowany do uczniów kl. 4 – 8 oraz szkół średnich, który polegał na odczytaniu tekstów góralskich – najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Emilia z klasy 2 LO, wyróżnienie otrzymała Amelka z kl. 5 oraz Amelka z kl. 8.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w realizację projektu i życzymy, aby spotkanie z mądrością człowieka gór zaowocowało pragnieniem dobra, piękna i miłości we własnym życiu!