Noc Naukowców

W piątek, 25 września 2015 roku, po raz kolejny zorganizowano Małopolską Noc Naukowców. Udało nam się wziąć udział w pokazach i prezentacjach przygotowanych w Jagiellońskim Centrum Innowacji. Wizytę w laboratoryjnych gmachach instytucji poprzedziło spotkanie z przedszkolakami – dziećmi pracowników naukowych UJ.

W przedszkolu wzięliśmy udział w wykładzie doktora na wydziale biologii, pani Kasi, na temat robaków i owadów. Mogliśmy zobaczyć żywego karaczana madagaskarskiego  oraz przy pomocy mikroskopu elektronowego, życie mrówek w mrowisku. Okazało się, że nawet o pasożytach można mówić ciekawie i z pasją!

W budynku A i B Jagiellońskiego Centrum  Innowacji przeprowadzono eksperymenty dotyczące przetwarzania żywności, filtracji oraz barwników używanych w przemyśle spożywczym. Mieliśmy możliwość zobaczyć pokazy: „Świat spod mikroskopu”, „Różnorodność w skali mikro – owady pod lupą” oraz przetestować Torqway (pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni, skonstruowany do celów rehabilitacyjnych i sportowych). Rzecznik Jagiellońskiego Centrum opowiedział nam i oprowadził nas po Parku LifeScience gdzie mogliśmy zobaczyć nowoczesne laboratoria chemiczne.

Udział w eksperymentach i pokazach nagradzany był kolorowymi pieczątkami, które później wymieniliśmy na nagrody.

Wycieczka do Jagiellońskiego Centrum Innowacji była strzałem w dziesiątkę! Następna Noc Naukowców już za rok. Gdzie tym razem pojedziemy?