Listopadowy tydzień prozdrowotny

W tym roku szkolnym „Tydzień prozdrowotny” przebiegał pod hasłem „Kolorowy tydzień”. Celem projektu było przede wszystkim, kształtowanie u naszych uczniów właściwych nawyków żywieniowych. W trakcie wykonywania zadań uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie czy kolor warzyw i owoców ma jakieś znaczenie dla zdrowia? Soczysta czerwień pomidora czy świeża zieleń szpinaku bez wątpienia cieszą oczy, jednak kolory nadają owocom i warzywom nie tylko walorów estetycznych, ale przede wszystkim wartości odżywczych oraz prozdrowotnych. Jakie barwy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?

Za kolor warzyw i owoców odpowiadają rozmaite związki organiczne. Barwniki biorą udział w fotosyntezie, chronią też roślinę przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów czy promieniowania ultrafioletowego. Mają jednak także duże znaczenie dla człowieka, bo od tego, jakiego koloru przysmaki jemy, zależy często nasze zdrowie i samopoczucie.

W naszym projekcie poszczególne dni tygodnia miały przypisany kolor. Uczniowie z klas 1-4 układali zdrowe jadłospisy z wykorzystaniem warzyw i owoców w określonym kolorze. Uczniowie z klas 6-8 tworzyli przepisy na potrawę dnia zgodnie z wyznaczonym kolorem warzyw i owoców. Licealiści przygotowali informacje dotyczące znaczenia witamin i minerałów zawartych w warzywach i owocach. Do naszego projektu włączyły się przedszkolaki, wykonując warzywa i owoce różnymi technikami plastycznymi. Efekty pracy uczniów zostały wyeksponowane na tablicy w holu.


Skip to content