Lekcje patriotyzmu z patronami roku 2021

W dniach od 10 do 17 maja 2021 r. w naszej placówce trwał projekt pt. Lekcje patriotyzmu z patronami roku 2021, który angażował wszystkich uczniów oraz nauczycieli i wychowawców Zespołu Placówek Oświatowych im. ks. prof. Józefa Tischnera przy MCRD „Solidarność” w Radziszowie. Jego celem było uczczenie pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego,  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida oraz refleksja nad dziedzictwem Konstytucji 3 maja. Pielęgnowanie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych odbywa się poprzez upamiętnianie ważnych dla Polski wydarzeń oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnych Polaków, dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować projekt o takiej właśnie tematyce.

Uczniowie podczas lekcji historii oraz zajęć rewalidacyjnych poznali okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz wykonali plakat upamiętniający to wydarzenie.

Na religii zostali zapoznani z sylwetką kardynała Stefana Wyszyńskiego,  a także dowiedzieli się jaki jest  jego wkład w obronę polskiej kultury. Następnie uczniowie klas 1-6 wykonali lapbooki o tej właśnie postaci. W korytarzu została wyeksponowana również tablica dotycząca kardynała.

W ramach lekcji języka polskiego uczniowie starszych klas mieli możliwość poznać sylwetkę poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w kontekście zasług dla polskiej niepodległości i kultury. By bliżej przyjrzeć się tej postaci zapoznawani byli z jego biografią, czytali i analizowali jego wiersze oraz oglądali film pt. Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Podczas zajęć z wychowawcą klasy oraz zajęć pozalekcyjnych pilnie pracowali nad lapbookami, zawierającymi informacje poznane podczas ww. form realizacji.

Cyprian Kamil Norwid to poeta, którego 200. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. O tym czy jego twórczość da się w ogóle zrozumieć, rozważali uczniowie także podczas lekcji języka polskiego, poznając istotne fakty z jego życia, zastanawiali się czy Norwid miał wpływ na polską niepodległość i kulturę. Licealiści wszystkie zebrane informacje o Norwidzie zawarli w lapbookach.

W poniedziałek 17 maja odbył się konkurs recytatorski, w czasie którego uczniowie deklamowali najpiękniejsze wiersze Baczyńskiego i Norwida. Wszyscy zachwycili komisję swoimi występami. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród odbyło się we wtorek 18 maja po kolacji.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Weronika P. kl.5

II miejsce – Amelia Z. kl.4,  Katarzyna Cz. kl.5

III miejsce – Anna B. kl. I LO, Karol L. kl.7

Wyróżnienia otrzymali:

Mateusz K. kl.4

Daria Cz., kl. 6

Marta O., kl.7

Ada S., kl. I LO

Martyna J.kl.II LO

Zofia M. kl.II LO

Wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy do

obejrzenia galerii zdjęć:

 


Skip to content