#LaboratoriaPrzyszłości – marzec 2023

KLOCKI LEGO – Uczniowie klasy szóstej podejmowali działania w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Wychowankowie pracowali z wykorzystaniem klocków lego. Zestawy LEGO Education SPIKE.
Prime oraz Essential, które posiadamy, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania.

DYKTAFON – Uczniowie klasy 5 na lekcjach języka polskiego czytali z podziałem na role balladę Adama Mickiewicza pt. Powrót taty.  Głośne czytanie, nagrywano na dyktafon. Ponowne odtwarzanie i odsłuchiwanie pomagało uczniom  w interpretacji głosowej.

Na zajęciach rozwijających zainteresowania dziennikarstwem wykorzystano dyktafon  Saramonic zakupiony w ramach „laboratoriów przyszłości”. Posłużył on do nagrania wywiadu przeprowadzonego z Panią Dyrektor przez uczennicę II LO. Wykorzystano także sprzęt do odsłuchiwania fragmentów prowadzonej rozmowy w celu opracowania do publikacji w gazetce szkolnej.

DRUKARKA 3D – Na lekcji informatyki w klasie IILO uczniowie zostali zapoznani z budową drukarki 3D, podstawowym wyposażeniem i zasadą działania oraz zakładaniem i zmianą koloru filamentu. Poznali także  Skrimarket – platformę internetową umożliwiająca kompleksowe działania związane z drukiem i modelowaniem 3D. Z gotowych projektów dedykowanych dla drukarki 3D zortrax SKRIWARE, po wprowadzeniu własnych preferencji np.wielkości, ilości elementów można było drukować wybrane modele. Ważną informacją dla wszystkich był czas drukowania, który zależy między innym od wielkości i ilości wybranych modeli. W związku ze zbliżającym się świętem liczby Pi wydrukowaliśmy również breloczki w kształcie litery. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W klasie 2 LO  w ramach lekcji zapoznającej uczniów z filozofią naszego patrona po uprzednim zaznajomieniu się z wybraną literaturą tematu, przygotowano zakładkę do książki. W tym celu wykorzystano drukarkę 3D. Wykonano zakładki z materiału zainstalowanego w programie.

W marcu, jako że święta tuż, tuż  drukowane były również ozdoby wielkanocne.

ULICA – MATA – Celem zabawy było utrwalenie nazw podstawowych kolorów oraz usystematyzowanie wiedzy dotyczącej miejsc użyteczności publicznej.

LAMINATOR, APARAT FOTOGRAFICZNY – Laminowanie piktogramów propagujących ekologiczne działania oraz wykonywanie zdjęć

LUTOWNICA – Stacje lutownicze to najbardziej rozbudowany sprzęt do lutowania. Na pierwszym spotkaniu, uczniowie zapoznani zostali z budową, charakterystyką, ogólnym przeznaczeniem oraz na czym dokładnie polega lutowanie,.
Lutownica to jedno z najważniejszych urządzeń warsztatowych. Przydaje się do wielu prac – zarówno tych drobnych, jak i znacznie bardziej zaawansowanych.

DŁUGOPISY 3D – Uczestnicy zajęć, usprawniając motorykę małą wspólnie wykonali wielkanocne pisanki oraz wykonali elementy przypominające pierwsze oznaki wiosny.

#LaboratoriaPrzyszłości