#LaboratoriaPrzyszłości – grudzień

Grudzień jest miesiącem, w którym zgodnie z tradycją, wykonuje się ozdoby o tematyce świątecznej oraz ozdoby choinkowe. Obecnie mamy możliwość wykorzystać do tego rodzaju działań również nowoczesne technologie.

Podczas zajęć w ramach „Laboratoriów przyszłości” wychowankowie mogli obserwować jak powstają śnieżynki w drukarce 3D oraz mieli okazję zaznajomić się z długopisami 3D. Był to czas niesamowitej przygody z tworzeniem własnych trójwymiarowych modeli.

W tym okresie odbywały się również zajęcia z wykorzystaniem klocków z serii Magformers, Polydron i Lego do tworzenia kreatywnych trójwymiarowych budowli i brył przestrzennych. Zajęcia te sprzyjały samodzielnemu rozwojowi wyobraźni przy tworzeniu innowacyjnych konstrukcji, dały możliwość konkretnego działania i eksperymentowania dzięki czemu, uczniowie mogli lepiej zrozumieć pojęcia geometryczne.

Uczniowie Oddziału Edukacyjno-Terapeutycznego w nagrodę za efektywną pracę na zajęciach otrzymali możliwość zabawy klockami. Zabawa ta miała jednak ukryte cele: rozwijanie wyobraźni, doskonalenie sprawności manualnej oraz zachęcanie do podejmowania pracy zespołowej. Przy okazji wyłoniły się jeszcze kolejne cele – umiejętność korzystania z instrukcji w formie obrazkowej oraz rozpoznawania wybranych słów w języku angielskim.

W trakcie zabawy wykorzystano dwa rodzaje  klocków płaskich w kształcie figur geometrycznych – jedne magnetyczne, drugie do zaczepiania. Oba rodzaje klocków przydały się również do utrwalenia znajomości kolorów oraz kształtów.

Przestrzenne konstrukcje powstałe z niewielką pomocą nauczyciela wywołały u konstruktorów satysfakcję z poziomu własnych możliwości oraz mistrzowskiego efektu wizualnego. Zadowolenie uczniów oraz ich rodziców zapoznanych z wynikiem końcowym zajęć było potwierdzeniem korzyści płynących z kierowanej i inspirowanej przez nauczyciela zabawy i nauki nowoczesnymi pomocami edukacyjnymi.

#LaboratoriaPrzyszłości