#LaboratoriaPrzyszłości – czerwiec

Od września uczniowie oraz wychowankowie naszej szkoły  mieli okazję korzystać ze sprzętu zakupionego w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. To nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnił zajęcia szkolne i pozwolił  uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach w ramach  obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ostatnim miesiącu nauki uczniowie klas 1-3 na zajęciach kreatywnych rozwijali swoje zainteresowania konstrukcyjne i doskonalili wyobraźnie przestrzenną poprzez zabawy z klockami LEGO Edukation BricQ korzystając z gotowych schematów, natomiast starsi uczniowie sami tworzyli – wymyślone przez nich – urządzenia i pojazdy, doskonalili wyobraźnię przestrzenną i eksperymentowali z niestandardowymi połączeniami klocków.

Przeprowadzono zajęcia z matematyki z wykorzystaniem klocków przestrzennych POLYDRON- celem zajęć było konstruowanie graniastosłupów – wizualizacja figur przestrzennych. Uczniowie liczyli powierzchnię ścian bocznych i objętość, a także  podwali liczbę krawędzi, ścian bocznych i wierzchołków graniastosłupa.
Na chemii natomiast, wykorzystano zestaw do budowy modeli cząstek chemicznych oraz zestaw budowa i struktura atomu – celem zajęć było ćwiczenie umiejętności tworzenia wzorów strukturalnych różnych cząsteczek oraz umiejętności zapisywania ich wzorów sumarycznych i strukturalnych oraz zapoznanie uczniów z budową atomu, ćwiczenie umiejętności poprawnego rozmieszczania elektronów na powłokach oraz zapisywania konfiguracji elektronowej na podstawie otrzymanej wizualizacji.

Na języku niemiecki wykorzystano dyktafon, uczniowie doskonalili umiejętności językowe – ćwiczenia w mówieniu

No i na koniec niezastąpiona drukarka 3d, której możliwości są nieograniczone. My  tworzyliśmy  stosunkowo łatwe projekty 3D, które następnie za pomocą translatora konwertowaliśmy do jedynego zrozumiałego dla drukarki języka, czyli STL. Przygotowany w ten sposób projekt 3d do druku był przetwarzany przez drukarkę, która optymalizowała wydruk. Przed rozpoczęciem drukowania zaopatrzyliśmy  drukarkę w odpowiedni surowiec, tak zwany filament. Sam proces drukowania był już bardzo prosty.

Jak widać, Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który był wykorzystywany w 100%. Na początku roku, nauczyciele i wychowawcy byli troszkę przerażeni tym innowacyjnym sprzętem, jednak szybko przekonali się, że dzięki niemu, lekcje stają się dla uczniów bardziej atrakcyjne , ciekawe, angażujące uczniów, a przede wszystkim rozwijające. Ze sprzętu korzystano na niemal wszystkich lekcjach – na lekcjach biologii, techniki, języku polskim, matematyce, informatyki, historii, języku angielskim i niemieckim, fizyce, godzinach i lekcjach wychowawczych, zajęciach kreatywnych. Co miesiąc, wszystkie nasze „spotkania” z zakupionym sprzętem, były dokumentowane poprzez umieszczanie informacji na stronie szkoły oraz na Facebooku.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. Projekt „Laboratoria Przyszłości” daje naszym wychowankom szersze możliwość rozwijania swoich zainteresowań, sprzyja integracji i współtworzeniu kreatywnych projektów i zajęć. Lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem materiałów z programu #LaboratoriaPrzyszłości to bardzo ciekawe i kreatywne połączenie nauki z zabawą.

#LaboratoriaPrzyszłości