Grudniowy wolontariat

Wolontariat pozytywnie wpływa na rozwój osobowości uczniów, niesie ze sobą przede wszystkim wiele wartości wychowawczych, kształtujących odpowiedzialność oraz rozwijanie postawy wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, a także troskę o niego. Wychowankowie naszej szkoły w dniach 30.11 – 11.12.2020 r. ochoczo włączyli się w akcję tworzenia kartek i ozdób świątecznych. Wcześniej zostali zapoznani z ideą wolontariatu, a w klasach 7,8 i 1-3 LO zostały przeprowadzone zajęcia psychoedukacyjne na temat  „Wolontariat – czy warto?” w oparciu  o film „ Efekt Domina”- Hospicjum stacjonarne w Łodzi, prowadzone przez Fundację Gajusz.

Pod czujnym okiem wychowawców zajęć pozalekcyjnych wykonywali dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci: kartki, ozdoby i drobne upominki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W sumie powstało około 25 kartek i 70 prezentów w tym ozdoby i upominki. Do akcji przyłączyły się  dzieci z grupy przedszkolnej, przygotowując upominki z masy porcelanowej oraz drewienek. Przygotowaliśmy i wysłaliśmy również kartki elektroniczne pełne życzliwości i otuchy dla chorych dzieci w ramach akcji „ Wylosuj Anioła”, zainicjowanej przez członków Fundacji „ Gdy liczy się czas”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów.  Do tej akcji bardzo aktywnie włączyli się również nauczyciele informatyki naszej szkoły.  Uczniowie w większości samodzielnie redagowali treść życzeń w których wyrazili swoje uczucia i słowa świadczące o sercu pełnym dobroci i wrażliwości.

Udział w tych akcjach wywołał w wychowankach radość, a także poczucie, że można sprawić komuś niespodziankę, która wykonana własnoręcznie ma wartość niezwykle cenną dla osoby obdarowanej.


Skip to content