Dzień Edukacji Narodowej

14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela. Obecnie święto to nosi nazwę – Dzień Edukacji Narodowej.

W naszej placówce 14 października obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Choć ten dzień większości kojarzy się z tzw. Dniem Nauczyciela, to również swoje święto obchodzi książkowy miś – Kubuś Puchatek. Bowiem także w tym dniu przypadają jego urodziny. Z tej okazji nasi podopieczni wraz z nauczycielami odczytali jedną z przygód misia o „małym rozumku”.

Następnie uczniowie integrowali się podczas różnorodnych zabaw, były to m.in. kurtyna, kareta, bazyliszek czy kalambury. Niewątpliwie dużą atrakcją dla dzieci były słodkie niespodzianki, jak również możliwość wykonania bransoletek z kolorowych koralików czy nadmuchiwanie balonów.

Ważnym punktem tego dnia było przygotowanie kosza z kwiatami oraz serduszkami dla pracowników naszego Zespołu. Skupienie, radość i zadowolenie towarzyszyły temu zadaniu od początku do końca. Dzieci poprzez ten gest wyraziły wdzięczność wszystkim osobom, pracującym w naszej szkole.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia była prezentacja talentów aktorskich i muzycznych naszych podopiecznych. Uczniowie wcielili się w role „szkolnych ziółek”. Boligłówka, wykrętnica czy ściągacz to tylko kilka z okazów obecnych w każdej szkole. Na koniec przedstawienia „ananasy” wyraziły skruchę i złożyły przyrzeczenie, że od dziś będą pilnymi uczniami, nie będą się spóźniać i będą dawać dobry przykład innym. Występom aktorów przez cały wieczór towarzyszył szkolny chór, a na zakończenie odbył się minikoncert. Usłyszeliśmy pianino, gitarę i flet poprzeczny. Na duże wyróżnienie zasługują dwie uczennice naszej szkoły: Kasia W. i Kasia F., które oprócz tego, że były narratorami w przedstawieniu, to jeszcze odważyły się wystąpić ze śpiewem i gitarą.

To był naprawdę udany dzień.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 


Skip to content