Co Ty wiesz o regionie?

IV miejsce w quizie edukacyjnym „Co ty wiesz o regionie”, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, to wielki sukces uczniów naszej szkoły. Miejsce w finale zapewniła nam drużyna w składzie: Bartłomiej Hałatek, Natalia Mueller, Kacper Spyra.

Natomiast do końcowej rozgrywki przystąpiły: Martyna Bonior z kl. 7, Wiktoria Czarnik z kl. 7 oraz Patrycja Pacyga z kl. III gimnazjum. Dziewczęta, mimo krótkiego czasu na przygotowanie prezentacji szkoły oraz pogłębienie wiedzy o regionie, spisały się wspaniale. Wykazały się nie tylko znajomością tematu, ale przede wszystkim pomysłowością i opanowaniem. Z wielkim zaangażowaniem walczyły w dogrywce o trzecie miejsce i chociaż do podium zabrakło jednego punktu, jesteśmy dumni z ich osiągniecia. A nie było łatwo, o czym można przeczytać na stronie organizatorów quizu:

Jak wygląda parzenica góralska? Czym jest zielony skarb z Charsznicy? Jak nazywa się najwyższy szczyt Gorców? Co to jest juha? Gdzie odbywa się święto kwitnącej jabłoni? To tylko niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy wielkiego finału quizu „My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?”. Co liczyło się oprócz wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Małopolski? Refleks, kreatywność oraz poczucie humoru!

Drużyny, które wzięły udział w finałowych rozgrywkach zostały wyłonione podczas eliminacji internetowych, w których spróbowali swoich sił uczniowie ponad stu szkół z całego województwa. Do ostatniego etapu, który odbył się 25 października w Krakowie, zakwalifikowało się tylko dziesięć najlepszych z nich.

Aby otrzymać miano najlepszych znawców Małopolski trzeba było wykazać się w czterech konkurencjach: „Znasz li ten kraj”, „Smaki Małopolski”, „Znany – nieznany?” czy „Galimatias pytań”, w których liczyła się m.in. znajomość małopolskich produktów regionalnych oraz składników, które się na nie składają. W końcu tylko najwięksi pasjonaci małopolskiej kuchni wiedzą, jak długo swoją świeżość może zachować chleb prądnicki, z czego przygotowuje się mirowską parzybrodę czy też maczankę po krakowsku – uznawaną zresztą za szlachetniejszą odmianę amerykańskiego hamburgera. W zmaganiach liczyła się też pomysłowość: uczestnicy musieli nie tylko odpowiedzieć na podchwytliwe pytania, ale też w ciekawy sposób zaprezentować swoje drużyny, mniej i bardziej znane miejsca naszego regionu oraz słynnych Małopolan…   Więcej  na stronie www.malopolska.pl