14 marca – Święto Liczby π – stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba π jest liczbą niewymierną, to stosunek długości okręgu do długości jego średnicy, wynosi w przybliżeniu 3,1415…..
Liczba π nazywana bywa często „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby π z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Interesująca jest historia tej liczby. Liczba π przechodziła wiele przemian i odmian. Od ustalonej przez Archimedesa wartości 22/7, która dawała dwa rzędy dziesiętne po przecinku, dochodzi do rozwinięcia dziesiętnego z 707 cyframi po przecinku, danego przez Shanksa – 1873 r. a w 1974 J. Gilloud i M. Bouyer podali 1000 000 cyfr po przecinku.
15 marca nauczyciele matematyki zorganizowali dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum warsztaty poświęcone NIEWYMIERNEJ LICZBIE π. Wszyscy zainteresowani i ciekawi, mogli sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście. Na początku uczestnicy obejrzeli wprowadzający w tematykę zagadnienia, krótki film pt. ,,Matematyka na faktach – Niewymierna liczba π” a później były zajęcia praktyczne, na których uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem sprawdzali czy liczba π, zawsze – bez względu na uzyskane pomiary długości okręgu i jego średnicy – równa jest w przybliżeniu 3, 14……