W dniu 8 grudnia 2020 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyła się 14. edycja Święta Liczby Pi. Czemu jest równe Pi? Choć Wisława Szymborska twierdzi, że nigdy się nie kończy, to jednak wszyscy wiedzą, że Pi = 3,14. Czyli „trzy z hakiem”. To z powodu tego haka stukają koła pociągu (jak wiadomo, obwód okręgu ma związek z Pi; jest iloczynem średnicy przez tę tajemniczą liczbę). I to chyba ten hak spowodował, że w tym roku zamiast gładko celebrować Święto w marcu (14 marca, bo ta data po „amerykańsku” jest zapisywana 3/14), organizatorzy zmuszeni byli przenieść obchody na grudzień i urządzić je w Internecie. Z uwagi na sytuację sanitarną, impreza została przeprowadzona w wersji on-line m. in. za pomocą platformy Zoom, aplikacji Teams. Transmisje wykładów można obejrzeć także na kanale YouTube. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Oddziałem Górnośląskim PTM.
Zbieg okoliczności a właściwie przeniesienie obchodów do sieci sprawiło, że uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch z zaproponowanych przez organizatorów wydarzeniach.
8 grudnia o godzinie 12.30 uczniowie klas 4, 6, 7 i 8 naszego Zespołu na platformie Zoom śledzili wykład dr hab. Violetty Kozik, prof. Uniwersytetu Śląskiego pt. „Czy każdy z nas może zostać odkrywcą?”. Wzbogacony on był ciekawą prezentacją multimedialną przedstawiającą postacie naukowców oraz odkryć naukowych, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do wielu zmian w życiu człowieka. Odkrycie nowego lądu przez Kolumba, wynalezienie penicyliny czy dynamitu, odkrycie jakiego dokonał Archimedes kąpiąc się w wannie – to tylko niektóre z nich.
O godzinie 15.00 za pośrednictwem aplikacji Teams uczniowie klasy 8 naszej szkoły stworzyli zespół rywalizujący z innymi uczestnikami drugiego wydarzenia, które odbywało się w ramach święta liczby Pi. Był to turniej zorganizowany i prowadzony przez doktorantów UŚ Zuzannę Małyjurek
i Aleksandrę Świetlicka „Dziś pytanie. Dziś odpowiedź”. W zabawie tej nie było przegranych, każdy wygrywał dobrą zabawę! Dla wszystkich lubiących rywalizację, tych, którzy zazdrościli kiedyś zabawy uczestnikom programu „Jeden z dziesięciu”, był to doskonały sposób na dostarczenie dreszczyku emocji a także uzyskaniu odpowiedzi na niejednokrotnie trudne pytania np.: Czy wiesz jaki wzór chemiczny ma proszek do pieczenia? Wiesz jak powstaje mydło? Znasz różnicę między bombą atomową a jądrową?
Walka na pytania nie była prosta, Zespół z Radziszowa uplasował się na drugiej pozycji
Gratulujemy!
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Święta Liczby Pi w wersji on-line.
Źródło: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/