„Tworzysz, malujesz, recytujesz, robisz zdjęcia, masz dobrą pamięć,
a może piszesz wiersze?”
Tak rozpoczynało się zaproszenie do udziału w tegorocznych obchodach święta liczby Pi w naszej szkole, które odbyło się 12.03.2021 r. Organizatorem całego wydarzeni była pani Agata N., nauczyciel matematyki we współpracy z panią Iwoną M – K. Już kilka dni przed tą datą na terenie naszej szkoły można było zapoznać się z różnymi informacjami i ciekawostkami na temat liczby Pi, oraz zobaczyć jak wiele cyfr po przecinku, których ciągle przybywa ma ta liczba. Jednym słowem p. Agata P. zadbała by hol naszej szkoły został na tę okoliczność oplakatowany, a Wszyscy zainteresowani i ciekawi mogli sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście, że zawsze długość okręgu przez długość średnicy, to w przybliżeniu 3,14…biorąc udział w warsztatach.
Tegoroczne obchody, w przeważającej większości miały charakter konkursowo – zadaniowy. Uczniowie poszczególnych klas wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami grup mieli przydzielone do wykonania zadania. Ach ta PI-ękna liczba PI – konkurs dla uczniów klas I – IV polegał na wykonaniu dowolną techniką na formacie A4 prac plastycznych ukazujących różne piękne oblicza liczby Pi. Wszyscy bardzo zaangażowali się w realizację tego zadania. Pomysłowość, kreatywność oraz zdolności plastyczno – techniczne można podziwiać oglądając galerię Liczby Pi w holu szkolnym. Ponieważ trudno było wybrać laureatów, gdyż wszystkie prace były Pi – ękne autorzy zostali szczodrze obdarowani słodkościami i super oceną z plastyki o co zadbała pani Ewa J-J – nauczyciel plastyki.
Zadaniem uczniów ze starszych klas V – VIII i LO nad realizacją którego czuwali zarówno wychowawcy klas jak i opiekunowie grup, było zrobienie co najmniej dwóch zdjęć z serii „Tropami liczby Pi”. Polegało ono na poszukaniu w otoczeniu czegoś, co ma związek z liczbą Pi, jest do niej podobne lub sfotografowaniu „żywego pomnika” liczby Pi oraz opatrzeniu krótkim opisem tego co przedstawiają. Wszyscy spisali się na medal przesyłając ciekawe i pomysłowe ujęcia Liczby Pi.
W pozostałych propozycjach konkursowych wzięli udział chętni.
Mistrz (π) Pamięci – konkurs dla wszystkich. Polegał na zapamiętaniu jak największej ilości cyferek po przecinku w liczbie Pi. Bezbłędnie zapamiętane rozwinięcie liczby Pi udało się dwóm uczennicom klasy 8a: Natalii K, która zapamiętała 68 cyfr po przecinku i Magdzie K. – 72 cyfry po przecinku – gratulujemy super pamięci. Dziewczyny otrzymały pamiątkowe podkoszulki z logo Liczby Pi i długopisy, a główną nagrodą były bardzo dobre oceny z matematyki.
Mistrz recytacji – konkurs dla kl.7-8 sp i LO. Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją dykcję, tembr głosu czy po prostu się dobrze bawić recytowali wiersz Wisławy Szymborskiej „Niewymierna liczba Pi”. Swoimi umiejętnościami pochwalili się: Monika K. 8a, Dominika Ż.2LO, Marta S. 1LO, Mateusz R.2LO. i Kinga K.2LO. Kinga K. zdobyła I miejsce, II Monika K., III Mateusz R.. Recytujący zostali nagrodzeni przez polonistów ocenami z przedmiotu, otrzymali także pamiątkowe koszulki z logo Pi i oczywiście „coś” słodkiego.
Mistrz rymowania – konkurs dla kl.4-8 i LO. Cieszył się on powodzeniem szczególnie wśród uczniów szkoły podstawowej. Można stwierdzić, że mamy wielu utalentowanych do tworzenia rymów uczniów, którzy chętnie pochwali się swoimi umiejętnościami. Podobnie jak w poprzednim konkursie, poloniści nagrodzili ich ocenami z przedmiotu a laureatka z klasy 5 otrzymała pamiątkowy T- Shirt.
W celebrowaniu tego święta nie mogło zabraknąć tradycyjnych warsztatów. Poprowadziła je Kinga K., która w tym dniu pełniła funkcję „Asystenta Liczby Pi”. Na początku zaprosiła wszystkich uczestników do obejrzenia wprowadzającego w tematykę zagadnienia krótkiego filmu z serii ,,Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”. Po projekcji Kinga wyjaśniła na przykładach, co to jest obwód koła i czemu równa jest średnica oraz czego mają dotyczyć nasze pomiary. Zapisała na tablicy stosowne wzory i pomocnicze rysunki. Ponieważ zebrała się liczna grupa chętnych do udziału w warsztatach, podzieliliśmy się na cztery grupy i w dwóch niezależnych miejscach zabraliśmy się do wykonania stosownych pomiarów obwodów i średnic przygotowanych do tego celu różnych przedmiotów. Każda grupa miała za zadanie wykonać co najmniej trzy pomiary różnych przedmiotów. Po skończonych pomiarach, każda z grup zaprezentowała swoje obliczenia. Przekonaliśmy się, że liczba PI, zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14.
Dzień ten obfitował w wiele emocji, zdrową rywalizację oraz zabawę. Promuje on także wiedzę matematyczną, a także pokazuje, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.
Wszystkich zaangażowanym w obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi dziękujemy za udział zapraszamy za rok.