Już kolejny rok szkolny w naszej placówce realizowany jest program innowacyjnych działań organizacyjno – metodycznych: „Pasjobranie”. Prowadzenie go mobilizuje wszystkich wychowawców zajęć pozalekcyjnych do wspierania podopiecznych w poznawaniu swoich predyspozycji, rozwijania zainteresowań oraz prezentowania ich na forum społeczności uczniowskiej. Niemal każde, nawet najdziwniejsze „święto” z kalendarza świąt nietypowych, staje się pretekstem do zorganizowania wydarzeń,które pomagają wychowankom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Tak też zainspirowani Międzynarodowym Dniem Kropki – świętem kreatywności, odwagi i zabawy, rozpoczęliśmy tegoroczną realizację programu od wrześniowej prezentacji talentów i umiejętności wychowanków.
Następnie zorganizowaliśmy debatę uczniowską poświęconą promocji czytelnictwa wśród młodzieży, w czasie której,prowadzące ją uczennice klasy 7 przedstawiły w syntetycznym skrócie historię piśmiennictwa od czasów starożytnych do współczesności i zachęcały do odkrywania świata i emocji przy pomocy książek.
Przy okazji ogólnoszkolnego projektu związanego z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, udało się zaprezentować pasję jednej z uczennic klasy 8, która opowiedziała koleżankom i kolegom o swojej aktywności i przygodach związanych z działaniem w grupie rekonstrukcyjnej. Jest to organizacja specjalizująca się w odtwarzaniu wydarzeń historycznych z okresu II wojny światowej.
W październiku młodzież postawiła na samodzielność i sprawnie zorganizowała oraz przeprowadziła dwie rozgrywki.W czasie turnieju piłkarzyków uczniowie rozwijali współpracę zespołową w teamach, przeżywali mnóstwo emocji oraz świetnie się bawili. Natomiast Światowy Dzień Gier Planszowych stał się inspiracją do przeprowadzenia turnieju Rummikuba,w którym na równi przydaje się myślenie strategiczne, sprawne manipulowanie na układach liczb,no i oczywiście szczęście! Gdy część dzieci i młodzieży spędzała czas na rozrywkowej rywalizacji, reszta sumiennie i systematycznie przygotowywała się do prezentacji talentów i umiejętności, która miała miejsce w Dniu Edukacji Narodowej. Ogólnoszkolne kalambury stały się również okazją do wspólnej zabawy, poćwiczenia kreatywności i poszerzenia znajomości i umiejętności interpretacji przysłów polskich.
Realizacja Pasjobrania jest zawsze świetną okazją do porozmawiania z dziećmi i młodzieżą na temat ich talentów, dodania odwagi do zaprezentowania ich światu czy też zainspirowania innych do samorozwoju. Bo przecież każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent…