„O idei akceptacji, szacunku i otwartości, czyli dwa ważne dni”
W ostatnim czasie nasza szkoła świętowała dwa istotne dni, które miały na celu uwrażliwienie dzieci na problemy innych ludzi oraz zwiększenie świadomości na temat tego, z czym się borykają.
29 lutego obchodziliśmy Dzień Chorób Rzadkich. Przez cały pierwszy tydzień marca z tej okazji wszystkie klasy uczestniczyły w warsztatach na temat stereotypów, tolerancji. Podczas warsztatów psychoedukacyjnych dzieci zostały zaznajomione z wybranymi chorobami rzadkimi. Kampania informacyjna obejmowała również tworzenie przez Uczniów plakatu o rzadkich chorobach. Dzieci odrysowywały swoje dłonie i wymieniały fakty o chorobach. Dłonie ułożone w logo chorób rzadkich widnieją na gazetce w szkolnym korytarzu jako wyraz solidarności z chorymi. Podczas warsztatów omówione zostały trudności, z jakimi borykają się osoby chore, oraz jak radzą sobie z tymi wyzwaniami.
21 marca obchodziliśmy Dzień Zespołu Downa. Wszystkie klasy uczestniczyły w warsztatach psychoedukacyjnych, podczas których dzieci dowiedziały się, czym jest Zespół Downa oraz jakie wyzwania stawia życie przed „Zespolakami”. Podczas tego dnia wiele osób przyłączyło się do kampanii, nosząc dwie różnokolorowe skarpetki. Dzieci również tworzyły kolorowe papierowe skarpetki, które zostały umieszczone na korytarzu.
Wszystkie te działania miały na celu uświadomienie młodych, że ludzie są różnorodni i niezależnie od trudności, które stawia życie wszyscy zasługują na szacunek i akceptację. Była to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na to, jak ważna jest tolerancja i uczyć się wzajemnego szacunku oraz zrozumienia dla innych.