Stało się tradycją naszej szkoły, że 14 marca celebrujemy Święto Liczby Pi, które w tym roku połączyliśmy z Międzynarodowym Dniem Matematyki. Główny cel przedsięwzięcia, to popularyzowanie i promowanie nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania – można się uczyć bawiąc i odwrotnie 🙂 Przygotowania rozpoczęły się już 7 marca w trakcie różnych form aktywności uczniów. Hol szkoły został tematycznie oplakatowany. Każda klasa we współpracy z wychowawcą i opiekunem grupy miała wykonać portret wskazanego matematyka i opracować fiszkę zawierająca informację na temat przydatności i zastosowania w życiu jego odkrycia, wynalazku, osiągnięcia. Galerię portretów sławnych matematyków można oglądać w najbliższym tygodniu w holu szkolnym. Kolejnym zadaniem było wykonanie na lekcjach matematyki, fizyki, chemii krzyżówek o tematyce związanej z przedmiotami ścisłymi. Hasłem dla klas szkoły podstawowej było: MATEMATYKA KRÓLOWĄ NAUK, a dla uczniów klas liceum NIEWYMIERNA LICZBA PI. Był to doskonały sposób nie tylko na utrwalenie pojęć, definicji i twierdzeń matematycznych ale również twórcze kreatywne zajęcie. Wszystkie krzyżówki są wyeksponowane na tablicy w holu obok szkoły. Na języku polskim wszystkie klasy tworzyły „Matematyczne skojarzenia”. Zabawa obejmowała dwa zadania: napisanie jak największej liczby skojarzeń z liczbą Pi oraz napisanie jak największej liczby wyrazów rozpoczynających się na „pi”. Ekspozycja skojarzeń znajduje się na tablicy w holu szpitala.
Ponadto indywidualnie każdy uczeń mógł sprawdzić swoją pamięć w zapamiętaniu jak największej ilości cyferek po przecinku w liczbie Pi biorąc udział w konkursie „Mistrz Pamięci π”.
Zaplanowano także coś dedykowanego dla najmłodszych uczniów, przedszkolaków oraz oddziału edukacyjno–terapeutycznego – konkurs plastyczny „Ach ta PI-ękna liczba PI”, który polegał na wykonaniu dowolną techniką na formacie A4 prac plastycznych ukazujących różne piękne oblicza liczby Pi z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Efekty zaangażowania się w realizację tego zadania, pomysłowość, kreatywność oraz zdolności plastyczno–techniczne można podziwiać oglądając galerię Liczby Pi w holu szkolnym.
Z kolei na lekcji historii uczniowie kl..I LO zostali zapoznani z sylwetkami sławnych matematyków: Carla Friedricha Gaussa, Blaise’a Pascala, Stefana Banacha, Johannesa Keplera i Stanisława Ulmana. Wymienieni uczeni zajmowali się między innymi teorią liczb, geometrią, rachunkami, metodami numerycznymi. S. Ulman był jednym z pierwszych naukowców, który wykorzystał w swych pracach komputer. Natomiast twórczym pomysłem klasy II LO było wykonanie z opiekunem grupy plakatu tematycznego ilustrującego „Ławeczkę matematyków”, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju tej dziedziny nauki. Ekspozycja „Ławeczki” znajduje się na tablicy w holu szkolnym.
We wtorek 14.03. święto zainaugurowała panu dyrektor Zespołu Iwona Szymaszek. Na początku nauczyciele matematyki rozdali wszystkim uczniom naszyjniki z liczbą Pi, które drukowano na drukarce 3D na informatyce i zajęciach programowania. Wybrani z klas licealnych przedstawiciele przeczytali opracowane w języku polskim, angielskim i niemieckim informacje dotyczące historii samej liczby Pi a także obchodów jej święta. W prawdziwym celebrowaniu tego święta nie mogło zabraknąć tradycyjnych warsztatów, których celem było wyjaśnienie do czego potrzebna jest ta zagadkowa liczba Pi, pokazanie na przykładach, że obwód koła podzielony przez długość średnicy bez względu na jego wielkość, to zawsze Pi. Następnie Zuzia i Mateusz krótko poinstruowali, jakie pomiary należy wykonać aby obliczyć przybliżoną wartość liczby Pi. Uczestnicy warsztatów pracowali w kilku grupach, z których każda wykonała stosowne pomiary obwodów i średnic przygotowanych różnej wielkości: obręczy, talerzy, zakrętek, kubków itp. Każda grupa miała za zadanie wykonać co najmniej trzy pomiary różnych przedmiotów. Po skończonych pomiarach, przedstawiciele grup zaprezentowali swoje obliczenia. Uczestnicy przekonali się, że liczba PI zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14.
Na zakończenie organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek 🙂
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział! Zapraszamy za rok 🙂
Zapraszamy do galerii zdjęć: