Od października 2018 roku do kwietnia 2019 roku wychowankowie klas 1-3 szkoły podstawowej w naszej szkole na zajęciach wychowawczych realizują program edukacyjno-terapeutyczny z elementami hortiterapii „Mały ogrodnik”.
Zgodnie z założeniami programu wychowankowie mają możliwość przebywania na zewnątrz, w otoczeniu drzew lasu Bronaczowa, co umożliwia im odpoczynek, relaks z dala od dźwięków ulicy, odstresowanie się od natłoku zajęć oraz przeżyć związanych z trudnościami adaptacyjnymi do środowiska szpitalnego. Podopieczni poznają wszystkie części budowy roślin, ich funkcje oraz biologiczną różnorodność w postaci bogactwa rozmiarów, kształtów, faktur i kolorów. Nabywają umiejętności dbania o rośliny oraz rozmnażania ich w warunkach domowych. Wykorzystanie materiału naturalnego do działalności twórczej pozwala rozwinąć ich umiejętności manualne oraz kreatywność i poczucie estetyki. Uprawa i pielęgnacja roślin pomaga w kształceniu u wychowanków postawy odpowiedzialności, systematyczności i cierpliwości, daje poczucie zadowolenia i satysfakcji.
Dotychczas dziewczynki i chłopcy rozwijali swoją kreatywność poprzez: układanie kompozycji kwiatowych, wykonywanie jesiennego wieńca, tworzenie „mini ogrodu” w słoiku, świecznika jesiennego, zakładania „zielonego parapetu” w sali szkolnej oraz wysiewu rzeżuchy.
Mamy nadzieje, że realizowane działania przyczyniły się do bezstresowego, ciekawego sposobu spędzania czasu przez dzieci.