W dniu 18 lutego 2019 r. uczniowie klasy trzeciej gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji matematyki, która odbyła się w terenie. Głównym celem było doskonalenie umiejętności praktycznych dotyczących między innymi szacowania długości a także wykorzystanie cienia do obliczania długości boków trójkątów podobnych.
Na początku podzieliśmy się na dwie grupy, wybraliśmy liderów, którzy rozdzielili zadania dla poszczególnych osób. Wyposażeni w taśmy miernicze i metrówki ruszyliśmy do pracy. Pierwsze zadanie okazało się łatwe dla wszystkich uczestników, mieliśmy oszacować długość i szerokość tarasu. Po zmierzeniu taśmą mierniczą nasze wyniki pomiaru, które każda grupa skrupulatnie notowała były bardzo zbliżone do szacunku. Następnym punktem pomiaru była załamana barierka. Okazała się ona trudniejsza do oszacowania z powodu wielu wygięć i dosyć sporej długości oraz pochyłości. Każda grupa szacowała także długości wybranych, stojących na pobliskim parkingu samochodów, które jak się później okazało mimo bardzo podobnego wyglądu różniły się nawet dość znacznie długością. Po tych zadaniach zebraliśmy się w jednym miejscu w celu przypomnienia własności figur podobnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób w jaki oblicza się długości boków trójkątów podobnych. Informacje te potrzebne nam były w celu ustalenia przybliżonej wysokości lampy oświetlające drogę zjazdową ze szpitala. Żeby wykonać to zadanie najpierw zmierzyliśmy cień lampy, później jeden z kolegów stanął bezpośrednio przy lampie a my zmierzyliśmy Jego cień i później już w grupach ułożyliśmy odpowiednie proporcje aby wyliczyć wysokość lampy (oczywiście nasz Model musiał nam zdradzić swój wzrost) – w tym przypadku szacunkowa wysokość lampy najbardziej różniła się od nasze wyliczonej.
Na zakończenie spacerem podeszliśmy pod podjazd dla osób niepełnosprawnych, był to najdłuższy a zarazem pochyły obiekt. Po oszacowaniu obydwie grupy wzięły się do mierzenia w celu uzyskania faktycznej długości, która wyniosła 30m.
Wszyscy uczniowie – nawet Ci którzy na co dzień są mało aktywni na lekcji – byli zaangażowani w wykonywane zadania, chętnie odpowiadali na pytana, współpracowali w grupie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej lekcji w terenie ponieważ mogliśmy wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności w praktyce.
Uczniowie III gimnazjum