Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach obowiązkowych lecz także w ramach zajęć wychowawczych, kół zainteresowań i innych zajęciach rozwijających umiejętności.
Dyktafon – często „ gości” na lekcjach
- językach polskiego, gdzie uczniowie odczytywali fragmenty „Antygony” z podziałem na role. Głośne czytanie, nagrywano na dyktafon. Ponowne odtwarzanie i odsłuchiwanie fragmentów pomogło uczniom w interpretacji tragedii Sofoklesa
- na języku angielskim – Poznanie i utrwalenie znanego już słownictwa z użyciem klocków LEGO. Wizualizacja słów. Trening zwiększający pewność siebie z wykorzystaniem dyktafonu. Mówienie: wyrażanie i uzasadnianie opinii. Trening umiejętności maturalnych z zastosowaniem dyktafonu- nagrywanie wypowiedzi ustnych.
- Biologii – Do realizacji programu profilaktycznego Znamię! Znam je? został wykorzystany sprzęt z laboratorium przyszłości – dyktafon. Uczniowie klas licealnych na podstawie zdobytych na lekcji biologii informacji musieli wcielić się w rolę lekarza dermatologa udzielającego wywiadu dotyczącego profilaktyki czerniaka i dziennikarza.
Drukarka 3D , za jej pomocą uczniowie mogli wydrukować zakładki do książek oraz wykonać elementy do zakładek zrobionych dla babci i dziadka .
W ramach zajęć rozwijających zainteresowania programowaniem i zajęć kreatywnych zaprezentowano robot Ozobot. Robot wprowadził dzieci i młodzież poprzez zabawę w świat nowych technologii. Ozobot był gotowy w 2 sek. od wyjęcia z kapsuły i czekał na rozkazy. Programowanie z nim było przyjemne i bardzo łatwe. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru rysowali specjalnym pisakiem lub układali trasę z gotowych puzzli ) uczestnicy spotkania programowali zadania, które wykonywał robot. Programowanie z Ozobotem zainteresowało nie tylko uczniów szkoły podstawowej, licealiści również chętnie układali trasę z odpowiednimi komendami wykazując się kreatywnym a zarazem logicznym myśleniem
Klocki przestrzenne POLYDRON uczniowie klasy 8 konstruowali graniastosłupy oraz tworzyli wiele różnych siatek danego graniastosłupa – wizualizacja figur przestrzennych.
Wielokrotnie wykorzystywany był zestaw do budowy modeli cząstek chemicznych. Celem zajęć było ćwiczenie umiejętności tworzenia wzorów strukturalnych różnych cząsteczek oraz umiejętności zapisywania ich wzorów sumarycznych i strukturalnych. Uczniowie pracowali również z przestrzennym modelem atomu. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z budowa atomu, ćwiczenie umiejętności poprawnego rozmieszczania elektronów na powłokach oraz zapisywania konfiguracji elektronowej na podstawie otrzymanej wizualizacji.
Klocki Lego – Nauczyciele pełnią kluczową rolę w budowaniu pewności siebie uczniów oraz rozwijaniu ich potencjału poprzez właściwe wspieranie predyspozycji i talentów podczas zajęć w szkole. Badania w dziedzinie edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży dowodzą, że nauka przez zabawę przynosi znacznie lepsze efekty i zwiększa zaangażowanie uczniów w zajęcia. To wszystko zapewniają zajęcia z klockami LEGO
Klocki magnetyczne Magformers. Magformersy to coś wyjątkowego, coś co wciągnęło całą społeczność uczniowską. Są to klocki o geometrycznych kształtach w tęczowych kolorach posiadające wbudowane w ścianki magnesy. Klocki magnetyczne to ciekawy sposób na spędzenie czasu dla dzieci w różnym wieku.. Najmłodsze dzieci oddają się swobodnej zabawie klockami, manipulowania nim i łączeniu ze sobą, nieco starsze budują trójwymiarowe konstrukcje, a najstarsze tworzą skomplikowane kształty przestrzenne. Klocki magnetyczne nie tylko pozwalają spędzić czas w sposób interesujący i kreatywny, ale także rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne, logiczne myślenie, uwagę i staranność. Możliwość dowolnego łączenia ze sobą kloców za pomocą magnesów rozwija kreatywność i uczy realizowania wyznaczonego celu.
No i na zakończenie młodszy brat drukarki 3d czyli Długopisy 3d Sposób działania długopisu 3D nie odbiega od działania drukarki 3D – podgrzewa i ochładza filament, czyli wkład (materiał), z którego powstają przestrzenne konstrukcje, dzięki czemu możemy budować dowolne kształty w zależności od naszych upodobań. Warto zaznaczyć, że w przypadku długopisu 3D nie potrzebujemy wcześniej przygotowanego projektu komputerowego. Pisak 3D służy do „malowania w powietrzu”, czyli tworzenia trójwymiarowych modeli. Przy jego pomocy uczniowie urzeczywistniają swoje pomysły i fantazje, a także świetnie się bawią.
#LaboratoriaPrzyszłości