Od 21 do 28 września 2021 r. społeczność szkolna została zaangażowana do pracy w ramach ogólnoszkolnego projektu pt.: „Futurystyczne spotkanie ze Stanisławem Lemem”, bowiem 13 września minęła 100. rocznica urodzin tego niezwykłego pisarza i jednocześnie filozofa oraz wizjonera przyszłości. Ponadto Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił tego twórcę jednym z sześciu patronów roku 2021.
Uczniowie wszystkich klas podjęli różnorodne działania, które między innymi umożliwiły im znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto czytać utwory Stanisława Lema. Wśród odpowiedzi najczęściej dominowały następujące argumenty:
– pobudzają wyobraźnię i twórcze myślenie,
– są ciekawe, przedstawiają oryginale historie i bohaterów,
– fikcja literacka zawiera elementy wiedzy z różnych dziedzin., np. matematyki, fizyki, chemii, astronomii,
– podpowiadają jak można bawić się słowami,
– przestrzegają przed nieprzewidywalnymi skutkami pochopnych i nieprzemyślanych decyzji.
Podopieczni – dzieci przedszkola, uczniowie oddziału edukacyjno-terapeutycznego oraz uczniowie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców, po zapoznaniu się z faktami z życia twórcy oraz dotyczącymi jego twórczości tworzyli własne wyobrażenia maszyn oraz innych elementów świata przyszłości, podejmowali próby pisarskie w stylu Stanisława Lema, przygotowali tablicę tematyczną w formie mapy mentalnej, akcentującą wszystko, co ważne i cenne w spotkaniu z pisarzem i jego dorobkiem literackim.
Utwory Stanisława Lema poza tym, że są ciekawe i inspirują twórcze działania zawierają także mnóstwo cennych spostrzeżeń na temat człowieka i wartości, które są istotne w życiu. Poniżej przedstawiamy do refleksji cytat z „Cyberiady”:
Dwa są rodzaje mądrości: jedna umożliwia działanie, druga zaś od takowego powstrzymuje.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: