Z inicjatywy Szkolnej Rady Uczniowskiej w dniu 23.02.2016 r. odbyła się debata uczniowska na temat „Czy warto czytać?”. Przeprowadzona została metodą Edwarda de Bono „Sześć myślowych kapeluszy”. Każdy kapelusz prezentował określone stanowisko w debacie. Metoda ta pozwalała na twórcze podejście do danego problemu. W debacie udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły, przy czym większość z nich pełniła role widowni.
Każdy kapelusz reprezentowany był przez dwuosobowy zespół uczniów, który pełnił przydzieloną rolę w debacie. Bazę wiadomości do debaty przedstawił kapelusz biały – zebrał dane dotyczące czytelnictwa w Polsce, grup społecznych, najwięcej i najmniej czytających. Trudne zadanie miał kapelusz czarny – zespół próbował przedstawić argumenty przemawiające za tym, że nie warto czytać. Uzasadniał, że oglądanie filmów, słuchanie audiobooków lub oglądanie wiadomości jest szybsze i efektywniejsze. Kapelusz zielony – przedstawił różne pomysły na zachęcenie młodzieży do czytania – spotkania z autorem, akcje czytelnicze, czy korzystanie z e-booków. Z kolei zespół żółtego kapelusza twierdził, że czytając jesteśmy bardziej kreatywni, mądrzejsi oraz mamy większy zasób słownictwa. Rolą kapelusza czerwonego było przywołanie emocji towarzyszących czytaniu książek. Kapelusz niebieski natomiast rozpoczął i podsumował debatę, udzielał głosu kolejnym zespołom oraz reasumował wystąpienia.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy debaty przyznali, że trudno lub wręcz niemożliwe jest funkcjonowanie we współczesnym świecie bez umiejętności czytania. Debata wszystkim bardzo się podobała, ponieważ okazała się ciekawą formą rozwiązywania problemów, niejasności, trudnych tematów.