Czasy współczesne często nazywane są stuleciem ekologicznym, ponieważ świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii zdecydowanie wzrosła. Niestety Ziemia ciągle zmaga się z globalnymi problemami, dlatego wierzymy, że każda forma edukacji w tym zakresie przyniesie dobre skutki.
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas siódmych, ósmych i szkół ponadpodstawowych wzięli udział w konkursie wewnątrzszkolnym. Ich zadaniem było napisanie przemówienia, w którym przekonają rówieśników, że warto chronić przyrodę. Zwycięzcy wygłosili swoje przemówienia jako wstęp do debaty ekologicznej, która odbyła się w niedzielę wieczorem.
Oto treść jednego z nagrodzonych przemówień:
Drodzy przyjaciele!
Witam serdecznie na dzisiejszym spotkaniu. Zebraliśmy się, aby porozmawiać o naszej Ziemi, o przyrodzie, o tym, co jej zagraża i jak ją chronić.
Nasza planeta jest bardzo zaśmiecona. Należy ją wysprzątać! Pytacie jak? Najprostszym sposobem jest segregacja odpadów. W każdym budynku użyteczności publicznej, również w naszym szpitalu, są pojemniki na różne rodzaje śmieci. Pamiętajcie: żółty kosz – plastik, niebieski – papier, zielony – szkło, czerwony – metal, brązowy – bio, szary – inne. Wystarczy umieścić odpad w odpowiednim pojemniku i świat będzie czyściejszy. To takie proste!
Koleżanki i koledzy! Możecie również wziąć udział w akcji sprzątania świata we wrześniu, a dokładnie to w trzeci weekend wspomnianego miesiąca, każdego roku. Brzegi rzek, fosy, lasy – czekają by je oczyścić z worków foliowych, puszek, butelek. Natura się Wam odwdzięczy, zakwitnie kolorowymi kwiatami na zielonej, soczystej trawie.
Proponuję Wam też, drodzy słuchacze, byście zaangażowali się w akcje sadzenia drzew czy zakładanie zieleńców. Takie działania podejmują gminy czy różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje. Chcesz oddychać czystym powietrzem? Posadź drzewo! Lasy to płuco świata. Dostarczą tlenu także Twoim płucom.
Na zakończenie przytoczę słowa księdza Jana Twardowskiego: „Musimy przyrodę wziąć w obronę. Jest pamiątką raju […]”. Kochani, uczyńmy naszą ziemię taką czystą, jak kiedyś na początku, w raju. A więc do roboty…
Bartosz T. , II LO
Galeria zdjęć: