W piątek 18.05.2018 r. na matematyce dowiedzieliśmy się co to jest kopuła geodezyjna i w jaki sposób jest wykorzystywana na co dzień. Na początku lekcji pani Agata Niziołek zapoznała nas z tematem i celem lekcji. Wyszukiwaliśmy w Internecie informacje na temat konstrukcji kopuły geodezyjnej oraz zdjęcia przykładów zastosowania ich w praktyce. Tymi ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi są np.:
- British Muzeum London,
- Złote Tarasy Warszawa,
- Disneyland,
- Planetarium Jena,
- Wieżowiec Swiss Tower Londyn,
- Planetarium Chorzów.
Kopuła geodezyjna jest to wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. W kopule geodezyjnej najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym jest najczęściej trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego, bowiem jest on najsztywniejszym wielokątem. Geometryczny kształt kopuły geodezyjnej wykorzystywany jest w różnego rodzaju rozwiązaniach architektonicznych jako atrakcyjne, wytrzymałe i samonośne (tzn. niewymagające wewnętrznych podpór) przykrycie dużych powierzchni.
Na kolejnej lekcji podzieliliśmy się na dwie grupy, kolega Bartek w programie Paint opracował projekt najprostszej do wykonania kopuły geodezyjnej, jedna o podstawie sześciokąta, a druga
o podstawie pięciokąta. Zabraliśmy się do praktycznego działania i za pomocą ołówka i papieru zrobiliśmy „patyczki” z których potem wykonaliśmy 2 modele kopuł geodezyjnych. Grupa dziewcząt zrobiła model kopuły geodezyjnej o podstawie sześciokąta, a grupa chłopców o podstawie pięciokąta. Na koniec lekcji porównaliśmy modele i stwierdziliśmy, że model o podstawie pięciokąta jest bardziej zbliżony do kształtu kopuły. Taka lekcja jest bardzo ciekawa i interesująca. Mogliśmy pracować w grupie i się zintegrować. Oprócz nauki była też zabawa i współpraca. Wykazaliśmy się umiejętnościami manualnymi i wyobraźnią przestrzenną. Na zakończenie za wykonaną pracę oraz zaprezentowane efekty otrzymaliśmy oceny bardzo dobre z matematyki.
Uczniowie kl.IIa