14 marca – Święto Liczby π – stałej matematycznej, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba π jest liczbą niewymierną, to stosunek długości okręgu do długości jego średnicy, wynosi w przybliżeniu 3,1415…..
Po raz kolejny 14 marca uczniowie szkoły podstawowej gimnazjum i liceum wzięli udział w warsztatach poświęconych NIEWYMIERNEJ LICZBIE PI, zorganizowanych przez nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Wszyscy zainteresowani i ciekawi mogli sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście, że zawsze długość okręgu przez długość średnicy, to w przybliżeniu 3,14… Na początku biorący udział obejrzeli wprowadzający w tematykę zagadnienia krótki film z serii ,,Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”, po którym odbyły się zajęcia praktyczne. Uczestnicy warsztatów mierzyli obwody i średnice różnej wielkości kół i okręgów, swoje pomiary zapisywali i z zaangażowaniem i zaciekawieniem sprawdzali czy liczba PI, to zawsze – bez względu na uzyskane pomiary długości okręgu i jego średnicy – równa jest w przybliżeniu 3, 14……
Dzień Liczby Pi po raz pierwszy obchodzono w 1988 z inicjatywy Larry’ego Shawa – amerykańskiego fizyka, kuratora i artysty, który pracował w Exploratorium, pierwszym centrum nauki na świecie.
Liczba Pi ma już kilkanaście bilionów znaków. Dzień – święto najsłynniejszej liczby świata Liczby Pi jest najhuczniej obchodzony w USA. W Polsce ten zwyczaj zyskuje coraz większe zainteresowanie, jest okazją do odwiedzenia z dziećmi centrów nauki. Święto promuje wiedzę matematyczną. Dlaczego to właśnie 14 marca został uznany za Dzień Liczby Pi? Skąd wzięła się data święta? Od przybliżonej wartości Pi, która wynosi 3,14. W USA zapisuje się daty, podając najpierw miesiąc, a później dzień: 3.14 to 14 marca.