#LaboratoriaPrzyszłości – listopad 2022 r.

Minął kolejny miesiąc, kiedy nasi podopieczni realizowali zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie korzystali z dyktafonu. Pracując w parach układali wywiady z wybranymi przez siebie postaciami literackimi lub pisarzami, a następnie na forum klasy każda para przedstawiała i nagrywała owoc swojej pracy. Na koniec nagrania zostały odtworzone w celu sprawdzenia poprawności językowej.

Na lekcji informatyki uczniowie zostali zapoznani z budową, podstawowym wyposażeniem i zasadą działania drukarki 3D oraz zakładaniem filamentu. Poznali także  Skrimarket – platformę internetową umożliwiająca kompleksowe działania związane z drukiem i modelowaniem 3D. Z gotowych projektów dedykowanych dla drukarki 3D zortrax SKRIWARE, po wprowadzeniu własnych preferencji np. wielkości, ilości elementów można drukować wybrane modele. Ważną informacją dla wszystkich był czas drukowania, który zależy między innym od wielkości i ilości wybranych modeli. Uczniowie chętnie surfowali w poszukiwaniu modeli do pierwszych wydruków 3D – wybrano breloczek duszek, kolczyki trójkąty, które pomyślnie wydrukowano.

Wypowiedzi uczniów o wymarzonych prezentach, rysowanie prezentów na małych kartonikach, kodowanie kartoników na macie do kodowania, zgodnie z podanymi przez nauczyciela współrzędnymi , ,,Zbieranie” prezentów za pomocą robota Bee-Bot, przypomnienie wiadomości o rzeczowniku z wykorzystaniem krążków do kodowania, tworzenie twórczego opowiadania z zastosowaniem zakodowanych rzeczowników, zbieranie krążków z wykorzystaniem robota Bee- Bot zgodnie z przebiegiem  zdarzeń występujących w opowiadaniu – to tylko niektóre działania klas najmłodszych.

W ramach zajęć z historii uczniowie zapoznali się z historią aparatu fotograficznego. Uczniowie zapoznali się z historią urządzenia – W świecie dagerotypów i ich następców , wykonywali zdjęcia na aparacie szkolnym i zamieszczali je w komputerze. Każdy wykonał projekt aparatu przyszłości.

Zajęcia kreatywne z wykorzystaniem klocków Magformers oraz klocków Polydron Frame – budowanie konstrukcji przestrzennych 3D z płaskich elementów łączonych za pomocą przyciągania magnetycznego oraz wielowymiarowych brył i figur geometrycznych umożliwiających wgląd do wnętrza zbudowanego elementu i zrozumienie jego struktury.

Aparat fotograficzny wraz ze statywem – uczniowie wykonywali zdjęcia w trakcie zajęć oraz uczyli się obsługi statywu.

Laminator – uczniowie wycinali oznaczenia związane z ekologią oraz rozwieszali je na oddziałach.

Jak zawsze, ogromną popularnością cieszyły się długopisy 3d – który zmieniają rysunki w przestrzenne obiekty. Jest łatwy w obsłudze do samodzielnego użycia przez uczniów ,wspiera rozwój kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, kształtuje cierpliwość, precyzję, dokładność oraz systematyczność, które odpowiednio wyćwiczone zaprocentują podczas wszystkich zajęć. W bieżącym miesiącu dzieci wykonywały  znaki  drogowe – uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wygląd i znaczenie poszczególnych znaków drogowych, tworzyli własne  projekty.

Wszystkie zajęcia cieszą się popularnością i zainteresowaniem.

 

#LaboratoriaPrzyszłości; #LaboratoriaPrzyszlosci