Światowy Dzień Liczby PI

Dzień – święto – najsłynniejszej liczby świata Liczby Pi jest najhuczniej obchodzony w USA.  W Polsce ten zwyczaj zyskuje co raz większe zainteresowanie, promuje on wiedzę matematyczną.

Dlaczego to właśnie 14 marca został uznany za Dzień Liczby Pi?  Skąd wzięła się data święta? Od przybliżonej wartości pi, która wynosi 3,14. W USA zapisuje się daty, podając najpierw miesiąc, a później dzień: 3.14 to 14 marca.

Po raz kolejny 13.03.2019 r. w przed dzień przypadającego święta uczniowie naszego Zespołu wzięli udział w warsztatach poświęconych NIEWYMIERNEJ LICZBIE PI, zorganizowanych przez nauczycieli matematyki. Już kilka dni przed 14.03. na terenie szkoły można było poczytać różne informacje i ciekawostki na temat liczby Pi, oraz zobaczyć jak wiele cyfr po przecinku, których ciągle przybywa ma ta liczba. Jednym słowem hol naszej szkoły został na tę okoliczność oplakatowany, a Wszyscy zainteresowani i ciekawi mogli sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście, że zawsze długość okręgu przez długość średnicy, to w przybliżeniu 3,14…biorąc udział w warsztatach.  Na początku  nauczyciel podał cel spotkania i wyjaśnił czego mają dotyczyć pomiary zapisując na tablicy stosowne wzory. Później biorący udział obejrzeli wprowadzający w tematykę zagadnienia krótki film z serii ,,Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”, po którym odbyły się zajęcia praktyczne. Uczestnicy podzieleni na trzy grupy mierzyli obwody i średnice różnej wielkości przedmiotów w kształcie kół i okręgów. Pomiary swoje zapisywali i z zaangażowaniem i zaciekawieniem sprawdzali czy  liczba PI, to zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14. Na zakończenie, każda z grup przedstawia  swoje pomiary i obliczenia, które jednoznacznie wskazywały przybliżoną wartość Pi = 3,14. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Bezpośrednio po warsztatach odbył się wcześniej ogłoszony konkurs, na zapamiętanie jak największej ilości kolejno występujących cyfr po przecinku w liczbie Pi. Zgłosiło się czterech uczestników.

Zwycięzcą okazał się Patryk Sarata z kl. 7a, który zapamiętał aż 72 cyfry po przecinku,  ex aequo drugie miejsce zajęli: Anna Ziemiańczyk z kl. I LO i Olaf Miczołek z kl. 7a  – zapamiętując 43 cyfry.

Gratulujemy doskonałej pamięci, a wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.