Spotkanie z tradycją

W okresie od 6 do 15 grudnia 2015 roku w naszej szkole realizowany jest projekt pod hasłem „Moje magiczne święta”. Jednym z zadań była organizacja spotkania z przedstawicielami Muzeum Regionalnego ze Skawiny.

I udało się.

9 grudnia uczniowie klas I – V szkoły podstawowej spotkali się z dyrektorem muzeum – panem Czesławem Gąsiorowskim oraz panią Małgosią. Goście założyli regionalne stroje skawińskie, czym od razu wywołali wielkie zaciekawienie u dzieci.

Pierwszą część spotkania stanowiła pogadanka na temat zwyczajów regionu skawińskiego. Najpierw pan Czesław szczegółowo omówił elementy tradycyjnego męskiego i kobiecego ubioru. Następnie w formie ciekawostek, przedstawił zwyczaje wigilijne oraz charakterystyczne dla Skawiny i okolic sposoby świątecznego przystrajania domów.

W drugiej części uczestnicy samodzielnie wykonywali ozdoby świąteczne – papierowe aniołki oraz tzw.  „świat””. Wszyscy w skupieniu i z dużym zaangażowaniem starali się zdobić je jak najlepiej.

Było to niezwykle atrakcyjne spotkanie, niosące ważne przesłanie – dbajmy o tradycję. Kultywujmy ją, bo stanowi element naszego dziedzictwa narodowego, wyróżnia nas spośród innych narodów.