Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, w którym najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej placówce, w piątek 28 września, świętowaliśmy właśnie to wydarzenie. Uczniowie klas 1-5 szkoły podstawowej przygotowywali się przez cały tydzień do pięknego, głośnego czytania utworów poetyckich oraz prozy, aby w tym dniu zaprezentować się przed kolegami i koleżankami. Wszystkim towarzyszył dreszczyk emocji. Występy okazały się być bardzo kunsztowne. Odczytany zostały m.in. znane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy: Tydzień, Okulary, Brudas, Lokomotywa, Żaba, Katar oraz utwory Danuty Wawiłow: Szybko, Na wystawie, a także wiele innych. Niektórzy uczniowie klasy 2 i 3 czytali  też teksty o zwierzętach zawarte w zbiorku „Gang Słodziaków”.

Na koniec, aby uświetnić to wyjątkowe zdarzenie i potwierdzić hipotezę, że czytanie łączy pokolenia, wystąpili również nauczyciele, psycholog szkolny, a także pani dyrektor. Dzieci z uwagą słuchały czytanych wierszy, nawet dzwonek przypominający o przerwie nie poderwał nikogo z krzesła :).

Głównym celem całej akcji było zachęcenie dzieci do codziennego czytania książek i czasopism oraz przypomnienie, że jest to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu.

 

 


Skip to content