Miłość w czasie pandemii

Tradycji stało się zadość i projekt tischnerowski mimo trudnej sytuacji szkolnej został zrealizowany!

Tegorocznym założeniem projektu było wytropienie miłości w  filozofii naszego patrona szkoły – księdza profesora Józefa Tischnera . Zadania tego podjęli się przede wszystkim uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej. W trakcie lektury fragmentów  literatury związanej z księdzem, a także jego dzieł poszukiwali myśli i mądrości  mówiącej o jakże ważnym uczuciu  – MIŁOŚCI. Znalezione sentencje (także korzystając z nowoczesnych technologii) zapisywali na kolorowych kartkach, które zostały zawieszone na okolicznościowej tablicy. Liczymy na to, że nie tylko zostały one zapisane, ale będą też wcielane w życie.

Najmłodsi  uczniowie i wychowankowie naszego Zespołu – przedszkolaki, uczniowie klas 1,2,3 oraz oddziału edukacyjno-terapeutycznego zapoznawali się ze środowiskiem góralskim, z którego pochodził Józef Tischner. Skupili się zwłaszcza na utrwalaniu specyficznych nazw i wyglądu elementów  znanego im na pewno  już wcześniej stroju góralskiego.  Później  ze starannością wypełniali kontury symbolu góralskiego – parzenicy, która stała się ozdobą zgromadzonych przez starszych kolegów i koleżanki myśli Józefa Tischnera.

Z kolei uczniowie drugiego etapu edukacyjnego – klasy 4-6 – wspólnie ze swoimi wychowawcami  poznawali życiorys Patrona i jego dokonania. Ci, którzy mieli choć odrobinę zdolności plastycznych i zapału sięgnęli po przybory plastyczne i odważyli się stworzyć portret księdza. Powstały piękne dzieła godne niejednego artysty.

Najstarsi uczniowie (licealiści), mimo dużych obciążeń związanych z ostatnim wyścigiem po najwyższe oceny na świadectwie,  również włączyli się w projekt  gromadząc prace młodszych i eksponując  je na tablicy w holu szkolnym – tak, żeby „świat mógł poznać”. Ostatnich korekt w ogólnym wyglądzie ekspozycji dokonała nasza szkolna plastyczka – Pani Ewa.

Wspólnym elementem wszystkich działań była nauka hymnu szkół tischnerowskich prowadzona przez Pana  Marka – nauczyciela muzyki. Starał się on również zaznajomić  naszych  uczniów z popularnymi przyśpiewkami góralskimi.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu ! Mamy nadzieję, że  nasi uczniowie będą nie tylko bogatsi o wiedzę związaną z postacią księdza profesora Józefa Tischnera,  ale przede wszystkim będą pamiętać o stosowaniu w życiu „mądrości człowieka z gór” zwłaszcza tych, które traktują o miłości….