Matematyka inaczej – Światowy Dzień Liczby PI

Matematyka inaczej. 14.03.2022 r. w naszej szkole celebrowaliśmy Światowy Dzień Liczby PI, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… jest to amerykański zapis daty 14 marca. Cały tydzień wszyscy uczniowie przygotowywali się aby sprostać wymaganiom tego matematycznego święta, którego hasłem przewodnim było: „Tworzysz, malujesz, robisz zdjęcia, masz dobrą pamięć, a może piszesz wiersze?” – dołącz do nas. Organizatorem całego wydarzenia była pani Agata N., nauczyciel matematyki we współpracy z panią Iwoną M – K, które zadbały aby każda klasa razem ze swoim wychowawcą i opiekunem grupy, miała przydzielone zadanie do wykonania. Prócz zadań zespołowych można było spróbować swoich sił biorąc indywidualny udział w przygotowanych konkursach. Już kilka dni przed datą 14.03. na terenie naszej szkoły można było zapoznać się z  różnymi informacjami i ciekawostkami na temat liczby Pi, oraz zobaczyć jak wiele cyfr po przecinku, których ciągle przybywa ma ta liczba.

Konkurs plastyczny „Ach ta PI-ękna liczba PI” – dedykowany dla uczniów klas I – V oraz oddziału edukacyjno–terapeutycznego polegał na wykonaniu dowolną techniką na formacie A4 prac plastycznych  ukazujących różne piękne oblicza liczby Pi. Efekty zaangażowania się w realizację tego zadania, pomysłowość, kreatywność oraz zdolności plastyczno–techniczne można podziwiać oglądając galerię Liczby Pi w holu szkolnym. Wszystkie prace były Pi –ękne, autorzy zostali szczodrze obdarowani słodkościami i super oceną z plastyki o co zadbała pani Ewa J-J – nauczyciel plastyki.

Poszukanie w otoczeniu czegoś, co ma związek z liczbą Pi, jest do niej podobne lub sfotografowaniu „żywego pomnika”  liczby Pi czyli „Tropami liczby pi”, to zadanie dla klas 6-8 i LO. Wszyscy „tropiciele” spisali się na medal przesyłając ciekawe i pomysłowe ujęcia Liczby Pi.

Mistrz Pamięci π – konkurs dla wszystkich: masz dobrą pamięć, lub może nie wiesz, że masz bardzo dobrą pamięć- sprawdź się w zapamiętaniu jak największej ilości cyferek po przecinku w liczbie Pi – w tej konkurencji było najmniej śmiałków.

Mistrz rymowania – konkurs dla kl.4-8 i LO – stwórz wiersz/rymowankę nt matematyki w ogóle, może być humorystyczny. Cieszył się on powodzeniem szczególnie wśród uczniów szkoły podstawowej. Można stwierdzić, że mamy wielu  utalentowanych do tworzenia rymów uczniów, którzy  chętnie pochwali się swoimi umiejętnościami. Gratulujemy i dziękujemy.

Mistrz recytacji – konkurs dla kl.7-8  i LO – Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją dykcję, tembr głosu czy po prostu dobrze się bawić recytowali wiersz Wisławy Szymborskiej „Niewymierna liczba Pi” – wszyscy odważni zostali nagrodzeni gromkimi brawami, słodkim poczęstunkiem i wzorową ocenę zachowania.

Matematyczne skojarzenia – konkurs/zabawa dla wszystkich, który polegał na 1) podaniu jak największej liczby skojarzeń z liczbą Pi oraz 2) podanie jak największej liczby wyrazów rozpoczynających się na „pi” – wszystkie prace są wyeksponowane na holu szkolnym – uczniom gratulujemy kreatywności. Polonistom dziękujemy za wsparcie.

W prawdziwym celebrowaniu tego święta nie mogło zabraknąć tradycyjnych warsztatów, których celem było wyjaśnienie do czego potrzebna jest ta zagadkowa liczba pi, pokazanie na przykładach, że  obwód koła podzielony przez długość średnicy bez względu na jego wielkość,  to zawsze PI. Uczestnicy warsztatów pracowali w kilku grupach, z których każda wykonała stosowne pomiary obwodów i średnic przygotowanych  różnej wielkości obręczy, talerzy, zakrętek, kubków itp.  Każda grupa miała za zadanie wykonać co najmniej trzy pomiary różnych przedmiotów. Po skończonych pomiarach, przedstawiciele grup zaprezentowali  swoje obliczenia. Przekonaliśmy się, że liczba PI, zawsze – bez względu na długość okręgu i jego średnicę – równa jest w przybliżeniu 3,14.

Na zakończenie obejrzeliśmy film z serii ,,Matematyka na faktach – Niewymierna liczba Pi”.

Dzień ten obfitował w wiele emocji, zdrową rywalizację oraz zabawę. Promuje on także wiedzę matematyczną, a także pokazuje, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, można się uczyć bawiąc i odwrotnie.

Wszystkich zaangażowanym w obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi  dziękujemy za udział zapraszamy za rok.