Ferie zimowe 2017

Ferie w Radziszowie to zawsze czas realizacji wielu niespotykanych przedsięwzięć. W tym roku zorganizowano je pod hasłem „Ferie w Radziszowie wyjdą Ci na zdrowie”, a motywem przewodnim było zdrowie i dobre samopoczucie. Codziennie, przez dwa tygodnie, już od godziny 15.00, wychowankowie spotykali się na holu szkolnym i rozpoczynali wspólne zabawy, konkursy, pokazy oraz rozgrywali mnóstwo konkurencji zręcznościowych, sprawnościowych i intelektualnych.

Już w pierwszym tygodniu zimowego odpoczynku odbyło się spotkanie z Panią Rehabilitantką, która przekazała uczniom niezbędne informacje o tym, jak dbać o swoje zdrowie i jak ćwiczyć, aby to zdrowie zachować w jak najlepszej formie. Codziennie też w grupach, do których wychowankowie zostali przydzieleni już na początku ferii, realizowano jedno z zadań ze zdrowiem w tle. W ramach realizacji tych zadań odbyły się m.in:

– festiwal piosenki o zdrowiu,

– prezentacja dekalogu zdrowego życia,

– wesoły konkurs na chłodne dni – tor przeszkód na oddziale III,

– bingo tematyczne na temat aktywności i dobrego samopoczucia,

– 60 sekund – rywalizacje zręcznościowe,

– gimnastyka przy muzyce – wyginam śmiało ciało.

Przez całe dwa tygodnie uczniowie, w ramach akcji „Zdrowa Przekąska”, mogli podgryzać zamiast chipsów i słodyczy zdrowe jabłka i marchewki, rozdawane codziennie po kolacji przez panie wychowawczynie.

W drugim tygodniu ferii wychowanków odwiedzili goście z Muzeum Regionalnego w Skawinie. W trakcie tego spotkania można było dowiedzieć się wielu interesujących faktów o historii i architekturze Skawiny – dla młodszych przygotowano planszową grę historyczną, dla starszych sklejanie papierowej makiety skawińskiego zamku.

Cały okres ferii sprzyjał też rozwojowi różnorakich zainteresowań i aktywności. Z okazji zbliżających się Walentynek zorganizowano mini warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie upiekli pyszne ciasteczka, którymi częstowali siebie nawzajem, pacjentów oddziału dziennego, personel medyczny i wychowawczy. W trakcie zajęć z rękodzieła można było uszyć drobny upominek z filcu, ozdobić go metodą decoupage lub poskładać origami. Wielką popularnością cieszyły się też zabawy towarzyskie – te przy muzyce  i te bez niej – które sprzyjały lepszemu poznaniu się i integracji. A że zdrowe musi być nie tylko ciało ale też i umysł na wychowanków czekało mnóstwo gier stolikowych ćwiczących logiczne myślenie i refleks. Szczególną popularnością cieszyły się kąciki szachowe oraz gry strategiczne.

Cieszymy się, że tegoroczne ferie w Radziszowie wyszły naszym podopiecznym „na zdrowie”.