Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest 21 listopada – to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj bracia Brian i Michael postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać, że walka zbrojna szkodzi. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązania problemów w sposób pokojowy.

Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są następujące: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.

Od środy 14 listopada w naszej szkole rozpoczęły się przygotowania do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Przeprowadzono klasowy ranking na nadanie tytułu Coolturalnego kolegi/koleżanki. Przygotowane kryteria w oparciu, o które uczniowie poszczególnych klas wybrali spośród siebie koleżankę lub kolegę zasługującego na ten tytuł.

W sobotę w ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie wykonali z kolorowego papieru dłonie, na które zostały wpisane pozdrowienia lub miłe słowa. Oprócz tego korytarz szkolny został ozdobiony kolorowymi liśćmi, na których wypisano sentencje oraz krótkie wierszyki zachęcające do życzliwości. Przygotowano również uśmiechnięte minki do przyklejenia na ubraniu w celu zaakcentowania  obchodów Dnia Życzliwości.

W poniedziałek w ramach realizowanego w placówce programu Wychowanie przez czytanie uczniowie II i III etapu edukacyjnego zostali zapoznani z tekstem pt. System. Krótkie opowiadanie przedstawiało wizję z gatunku fantasy jak mogłaby być traktowana życzliwość w przyszłości. Uczniowie najstarszych klas podjęli się wykonania prezentacji multimedialnej dotyczącej tej właśnie wartości. Wieczorem wykonano plakaty promujące życzliwość na co dzień.

Kulminacyjnym dniem obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień była środa 21 listopada. Wszyscy uczniowie szkoły ozdobili swoje ubrania wcześniej przygotowanymi wesołymi minkami i starali się być dla siebie wyjątkowo mili. Wieczorem na ogólnoszkolnej zbiórce, uczennice wyróżnione przez swoich kolegów tytułem Coolturalnej koleżanki zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom będziemy pamiętać o życzliwości nie tylko od święta, ale i na co dzień!