Stowarzyszenie Kobiet Twórczych

Dla podtrzymania lokalnych obyczajów po raz kolejny przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Twórczych z Radziszowa zorganizowały  dla uczniów naszej szkoły warsztaty robienia palm wielkanocnych.

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów i zwyczajów. Jednym z nich jest wykonywanie palm, które przynosi się do kościoła w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby lub leszczyny oraz bukszpanu, suszonych traw, zbóż, ozdabia  kwiatami i wstążkami, bibułą.  Mają być kolorowe jak wiosna, symbolizują bowiem nadzieję, która jak przyroda budzi się do życia. Palmy wykonane przez uczniów naszej szkoły spełniały te wszystkie warunki. Zachwycały oryginalnością.  Panie mające wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ludowych ozdób świątecznych,  krok po kroku pokazały w jaki sposób można palmy samodzielnie wykonać i ozdobić korzystając z bogatego zestawu przywiezionych przez nie surowców i materiałów. Skutecznie inspirowały do realizacji własnych pomysłów, wspierały w trudniejszych pracach zarówno młodszych, jak i starszych wychowanków. Były życzliwe,  bardzo cierpliwe i pełne radości. Z uśmiechem obserwowały uczniów, którzy z dumą prezentowali  palmy, jak podkreślali- po raz pierwszy własnoręcznie wykonane.

Dziękujemy Paniom ze Stowarzyszenia za wspólnie spędzony czas i naukę, za słodki poczęstunek, za opowieści o wielkanocnych zwyczajach.  Mamy nadzieję, że również za rok się spotkamy.