„Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”

W dniach od 1 do 9 czerwca trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w tym roku organizowany pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. W naszej placówce wydarzenie to zapoczątkowało spotkanie ze sportowcem, podczas którego uroczyście odczytana została Lokomotywa J. Tuwima.

Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom podkreśla, że „Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być człowiekiem oczytanym i wykształconym.”  Hasło tego Tygodnia nawiązuje do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Przez kolejne dni tygodnia spotykaliśmy się na wspólne czytanie opowiadań pochodzących z tomu pt. Gorzka czekolada. Codziennie ktoś inny, ktoś kto uprawia jakiś sport lub uczęszcza do szkoły sportowej opowiadał o swojej przygodzie ze sportem, a następnie prezentował się czytając specjalnie wybrane opowiadanie traktujące o sprawach ważnych. Każdy tekst odnosił się do wartości oraz związany był z jakąś dyscypliną sportową.

Akcja, w której uczestniczyliśmy miała na celu zwrócenie uwagi na dwie ważne sprawy: czytanie i aktywność fizyczną.