Lekcja tradycji w szkole szpitalnej

Spotkanie z Kapelą Ludową z Radziszowa

Z podziwem patrzymy na ludzi z pasją. Są dla nas inspiracją. Ich zaangażowanie połączone często z ciężką i wytrwałą pracą to sprawdzony przepis na sukces.

W środę wieczorem, 18 marca 2015 r., mieliśmy możliwość spotkać się i porozmawiać z takimi właśnie pasjonatami. Ludźmi „pozytywnie zakręconymi”. Do naszej szkoły – Zespołu Placówek Oświatowych przy MCRD „Solidarność” w Radziszowie przyjechali członkowie Kapeli Ludowej z Radziszowa w ramach realizowanego, całorocznego projektu Edukacji Regionalnej. Goście – wokalistka i sześciu muzyków, grających na skrzypcach, klarnecie, kontrabasie, trąbce i akordeonie, zaprezentowali ludową poezję i lokalne pieśni, wywodzące się z okolic Krakowa, Bronowic oraz z Radziszowa, min: „Hej od Krakowa jade”, „Zachodźże słoneczko”, „Miałam chłopaka”’ „Jo Radziszowianka”, „Radziszów, Radziszów”. Nie zabrakło też utworów instrumentalnych, np. „Krakowiaki”.

Pani Małgorzata Paciorek opowiedziała nam historię powstania zespołu, jego działalności i o odniesionych sukcesach, także międzynarodowych na terenie Europy – najbardziej prestiżowe wyróżnienie, zdobyte do tej pory, to nagroda Oskara Kolberga. Podkreśliła także, że Kapela w tym roku w maju obchodzić będzie 35-lecie swojej działalności.

Z uwagą wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat wykorzystywanych instrumentów, jak również krakowskiego stroju ludowego męskiego i kobiecego. Poznaliśmy sposoby ich noszenia, miejsca pochodzenia, tradycyjnie stosowane materiały oraz kolory. Dowiedzieliśmy się o ludowych obyczajach związanych ze świętami religijnymi, obchodzonych w Radziszowie w przeszłości. Szczególną uwagę pani Małgosia poświęciła oczepinom, ślubnemu zwyczajowi regionu z bogatą warstwą narracji i symboli.

W trakcie koncertu dziewczynki ze szkoły podstawowej, z pomocą wokalistki Kapeli, zatańczyły taniec krakowski, a dziewczynki z gimnazjum zaśpiewały wspólnie z zespołem wybrane przez nie piosenki regionalne, wywodzące się z różnych zakątków kulturowych Małopolski.

Było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. Pokazało, że tradycja wcale nie jest przaśna i nudna. Przeciwnie – to niezwykle ważny element naszej tożsamości kulturowej i narodowej. Oryginalna alternatywa dla nowoczesnych trendów związanych z rozwijaniem własnych zainteresowań i uzdolnień. To także forma, która łączy pokolenia, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne.