Historyczne i biblioteczne ścieżki radziszowskie

Jak korzystać z katalogu on-line? Jak szukać na bibliotecznych półkach ciekawych książek? Od którego wieku istnieje Radziszów? Kto wybudował dwór we wsi na początku XIX w.? Jakie ważne wydarzenie miało miejsce w Radziszowie w 2002 r.? To tylko niektóre z pytań, na które uczniowie klas szóstych poszukiwali odpowiedzi w trakcie krótkiej wycieczki do centrum Radziszowa, zorganizowanej w dniu 21.04.2016 r.

Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda grupa uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej w Radziszowie oraz zapoznawała się z historią i ciekawymi miejscami wsi.

Pani Agnieszka Madej przeprowadziła ciekawe i kształcące zajęcia biblioteczne.  Na wstępie krótko omówiła zasady katalogowania książek oraz znaczenie sygnatur oraz wyjaśniła, jak korzystać z katalogu online, dzięki któremu można sprawnie i szybko znaleźć potrzebną pozycję książkową. Następnie rozpoczęła się część praktyczna z elementem rywalizacji, która bardzo wszystkim się podobała. Każdy z uczestników mógł wykazać się spostrzegawczością, dobrą pamięcią, refleksem  i wiedzą w trakcie porządkowania wg kolejności alfabetycznej nazwisk autorów, tytułów książek. Jednak najwięcej emocji wzbudziło zadanie polegające na wyszukaniu konkretnej pozycji na bibliotecznych półkach na podstawie tytułu, autora oraz sygnatury. Wszyscy wykazali duże zaangażowanie i determinację, co zagwarantowało efektywne rozwiązanie każdego zadania. Pamiątkowe zakładki, jakie otrzymali na pożegnanie, na pewno będą przypominały o tym wartościowym spotkaniu.

Wizyta w dworze Dzieduszyckich była drugim punktem programu. Zaciekawienie uczniów wzbudziły prezentowane tam wystawy: malarstwa „Barwy podróży” – pani Renaty Płonki, pokonkursowa ekspozycja pisanek wielkanocnych, ekspozycja pamiątek kapitana żeglugi jachtowej Henryka Jaskuły, o rzeźbiarzu Wicie Wiszu, także radziszowianinie. Szóstoklasiści z ciekawością wysłuchali faktów z historii Radziszowa i dworu, obejrzeli ogród i piękne wnętrza.

Kolejny przystanek to oczywiście kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Wszystkim spodobała się niedawno ukończona kaplica poświęcona Janowi Pawłowi II, z zaciekawieniem oglądali pamiątki i relikwie Papieża.

Wyjazd dostarczył wielu wrażeń. Uczniowie przekonali się, że nawet w niewielkiej miejscowości jest sporo atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić.