Goście z Muzeum Regionalnego

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. W dniu 19 marca 2018r. w czasie kiedy z wielką niecierpliwością czekamy już na zmartwychwstanie Pańskie, swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Muzeum Regionalnego ze Skawiny.

Goście ubrani byli w piękne tradycyjne stroje skawińskie, których elementy mogliśmy poznać dzięki rzetelnej wiedzy Pana Czesława, przywieźli również w prezencie własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną.

W pierwszej części spotkania dowiedzieliśmy się o wielu zwyczajach i zanikających już niestety tradycjach świątecznych, związanych szczególnie z tutejszym regionem oraz o tym, co powinno znaleźć się w koszyczku i na świątecznym stole.

W drugiej części dzieci samodzielnie wykonały kurczaczka wielkanocnego z plasteliny. Wszyscy bardzo się starali, aby były jak najpiękniejsze i obiecali, że będą one stanowiły ozdobę świątecznych stołów w ich domach.

Spotkanie było niezwykłe i przebiegało w radosnej atmosferze. Przybyli goście uświadomili nam, że tradycje powinno się kultywować, aby nie zostały zapomniane. „Świąt bez telewizji, telefonów, tabletów” – tego życzyli nam na koniec. Zbliża się piękny czas, nie zmarnujmy go… .